Beyaz ışık yayan organik diyot üretimine yönelik geliştirilmiş yeni benzimidazol türevleri sentezi
Synthesis of new benzimidazole derivatives designed for the production of white organic light emitting diode
- Tez No: 316540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DİNÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, beyaz ışık yayan organik diyotlara (WOLED) yönelik, 2,1,3-benzotiyadiazol molekülünden çıkılarak; 4,7-dibromo-2,1,3-benzotiyadiazol, 4,7-difenil-2,1,3-benzotiyadiazol 4-bromo-7-fenil-2,1,3-benzotiyadiazol, 1,1':4',1''-terfenil-2',3'-diamin, 4-Bromobifenil-2,3-diamin,2-(4,7-difenil-1H-benzimidazol-2-yil)fenol, 2-(4-Bromo-7-fenil-1H-benzimidazol-2-yil)fenol, [2-(2-Hidroksifenil)-7-fenil-1H-benzimidazol-4-yil]boronik asit, 2,2'-[2,1,3-benzotiyadiazol-4,7-diyilbis(7-fenil-1H-benzimidazol-4,2-diyil)]difenol bileşikleri sentezlenmiştir. Diğer taraftan aynı hedefe yönelik olarak perilen-3,4,9,10-tetrakarboksilik dianhidrit molekülünden çıkılarak; sırasıyla sentezlenen N,N'-Bis(2,6-diizopropilfenil)-1,7-dibromoperilen-3,4,9,10-tetrakarboksilik diimid ve N,N'-Bis(2,6-diizopropilfenil)-1,7-bis-(4-bromofenoksi)perilen-3,4,9,10-tetrakarboksilik diimid boyaları ile 2,1,3-benzotiyadiazol molekülünden sentezlenen [2-(2-Hidroksifenil)-7-fenil-1H-benzimidazol-4-yil]boronik asit yapısı ile reaksiyona sokularak sırasıyla; N,N'-Bis(2,6-diizopropilfenil)-1,7-bis[2-(2-hidroksifenil)-7-fenil-1H-benzimidazol-4-yil]perilen-3,4,9,10-tetrakarboksilik diimid ve N,N'-Bis(2,6-diizopropilfenil)-1,7-bis-{4-[2-(2-hidroksifenil)-7-fenil-1H-benzimidazol-4-yil]phenoxy}perilen-3,4,9,10-tetrakarboksilik diimid yapıları sentezlenmiştir.Sentezlenen bileşiklerin yapıları UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopik yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Fluorimetre ile emisyon değerleri tespit edilerek fotofiziksel özellikleri incelenmiştir. Döngüsel voltammetri ile elektrokimyasal özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to be used in white organic light emitting diodes (WOLED), starting from 2,1,3-benzothiadiazole molecule, 4,7-dibromo-2,1,3-benzothiadiazole, 4,7-diphenyl-2,1,3-benzothiadiazole, 4-bromo-7-phenyl-2.1.3-benzothiadiazole, 1,1':4',1''-terphenyl-2',3'-diamine, 4-Bromobiphenyl-2,3-diamine,2-(4,7-diphenyl-1H-benzimidazole-2-yl)phenol, 2-(4-Bromo-7-phenyl-1H-benzimidazole-2-yl)phenol, [2-(2-Hidroxyphenyl)-7-phenyl-1H-benzimidazole-4-yl]boronic acid, 2,2'-[2,1,3-benzothiadiazole-4,7-diylbis(7-phenyl-1H-benzimidazole-4,2-diyl)]diphenol molecules were synthesized. On the other hand, starting from perylene-3,4,9,10-tetracarboxylic dianhydride dye, N,N'-Bis(2,6-diisopropylphenyl)-1,7-dibromoperylene-3,4,9,10-tetracarboxylic diimide and N,N'-Bis(2,6-diisopropylphenyl)-1,7-bis-(4-bromophenoxy)perylene-3,4,9,10 tetracarboxylic diimide dyes were synthesized, respectively. These dyes were reacted with [2-(2-Hidroxyphenyl)-7-phenyl-1H-benzimidazole-4-yl]boronic acid molecule generated from 2,1,3-benzothiadiazole to give N,N'-Bis(2,6-diisopropylphenyl)-1,7-bis[2-(2-hydroxyphenyl)-7-phenyl-1H-benzimidazole-4-yl]perylene-3,4,9,10-tetracarboxylic diimide and N,N'-Bis(2,6-diisopropylphenyl)-1,7-bis{4-[2-(2-hidroxyphenyl)-7-phenyl-1H-benzimidazole-4-yl]phenoxy}perylene-3,4,9,10-tetracarboxylic diimide molecules for white organic light emitting diodes.Structures of all synthesized compounds have been identified by UV-Vis, fluorescence, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopic methods. Photophysical properties were investigated by fluorimeter measuring the emissions. Also, electrochemical properties were determined with cyclic voltammetry.