3,4-piridinedikarboksilik asit molekülünün yapı parametrelerinin ve titreşimsel özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigated of structure parameters and vibrational properties of 3,4-pyridinedicarboxylic acid molecule
  1. Tez No: 316541
  2. Yazar: SİBEL BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 3,4 Piridinedikarboksilik asit molekülünün yapısal parametreleri ve titreşimsel analizleri deneysel teknikler (FT-IR, FT-Raman, NMR ve UV) ve kuantum kimyasal hesaplamalar kullanılarak araştırıldı. 3,4 Piridinedikarboksilik asit molekülünün katı fazdaki FT-IR ve FT-Raman spektrumları sırasıyla 4000-400 cm-1 ve 4000-50 cm-1 bölgede kaydedildi. Geometrik parametreler ve enerjiler, farklı ve olası tüm yapılar için DFT/B3LYP metodu ve 6-311++G(d,p) baz seti kullanılarak elde edildi. 3,4 Piridinedikarboksilik asit molekülünün 16 farklı yapısı (C1-C16) vardır ve en kararlı yapısı C1 yapısıdır. Tüm işaretlemeler SQM metodu ile hesaplanan titeşim modlarının toplam enerji dağılımı (TED) esas alınarak gerçekleştirildi. 13C ve 1H NMR spektrumları kaydedildi ve kimyasal kaymaları DFT/B3LYP metodu ile 6-311++G(d,p) baz seti kullanılarak hesaplandı. Çalışılan molekülün UV soğurma spektrumu 190-400 nm aralığındaki bölgede etanol çözücüsü kullanılarak kaydedildi. Optimize geometrik parametreler bu molekülün komplekslerinden elde edilen X-ray sonuçları ile kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural parameters and vibrational analysis of 3,4 Pyridinedicarboxylic acid molecule were investigated using experimental techniques(FT-IR, FT-Raman, NMR, and UV) and quantum chemical calculations. FT-IR and FT-Raman spectra of 3,4 Pyridinedicarboxylic acid in the solid phase were recorded in the region 4000-400 cm-1 and 4000-50 cm-1 respectively. The geometric parameters and energies were obtained for all different and possible conformers by using DFT/B3LYP method and 6-311++G(d,p) basis set . There are sixteen conformers C1-C16 for 3,4 Pyridinedicarboxylic acid molecule and the most stable conformer is the C1 conformer. The complete assignments were performed on the basis of the total energy distribution (TED) of the vibrational modes calculated with SQM (scaled quantum mechanics)method.13C and 1H NMR spectra were recorded and chemical shifts were calculated by using DFT/B3LYP method with 6-311++G(d,p) basis set. The UV absorption spectrum of studied molecule was recorded the range of 190?400 nm by using solvent ethanol. The optimized geometric parameters were compared with the X-ray results derived from complexes of this molecule.