Minkowski 3-uzayında Bishop çatısına göre uzay eğrilerinin bazı karakterizasyonları
Some characterizastions of space curves according to Bishop frame in Minkowski 3-space
- Tez No: 316554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Minkowski 3-uzayında Bishop çatısına göre karakterize edilen uzay eğrileri ile ilgili olan bu çalışma üç bölümden oluşmuştur.Birinci bölümde, bu çalışmada sözü geçen kavramlara ait temel tanımlar, sağlanması gereken şartlar verilmiştir. Ayrıca Öklid uzayı ve Minkowski 3-uzayı tanımlanmış ve bu uzaydaki eğrilerin Bishop çatısı hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, Minkowski 3-uzayındaki timelike eğrilerin Bishop çatısına göre genel karakterizasyonları verilmiş ve vektörlerine göre harmonik 1-tipli timelike eğriler ve vektörlerine göre harmonik timelike eğriler incelenmiş ve bazı sonuçlar elde edilmiştir.Üçüncü bölümde, Minkowski 3-uzayındaki spacelike eğrilerin Bishop çatısına göre genel karakterizasyonları verilmiş ve vektörlerine göre harmonik 1-tipli spacelike eğriler ve vektörlerine göre harmonik spacelike eğriler incelenmiş ve bazı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which is related to the space curves characterized by Bishop frame in Minkowski 3-space consists of three sections.In the first section, some basic definitions and conditions mentioned in the study are given. Furthermore, Euclidean space and Minkowski space are defined and informations about the curves in Minkowski 3-space and their Bishop frames are given.In the second section, the characterizations of timelike space curves according to Bishop frame are given in Minkowski 3-space and harmonic 1-type timelike curves and harmonic timelike curves according to the vectors are investigated and some results are obtained.In the third section, the characterizations of spacelike space curves according to Bishop frame are given in Minkowski 3-space and harmonic 1-type spacelike curves and harmonic spacelike curves according to the vectors are investigated and some results are obtained.