Türkiye' de perakende ticaret yapan firmalarda e-ticaretin uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
A research on the applicability of e-commerce at retail trade firms
- Tez No: 316608
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOPLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Bilişim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bilişim teknolojilerinin insan hayatındaki yeri git gide artmaktadır. Daha hızlı ve verimli hareket ederek düşük maliyetle hem kaliteli hem de daha fazla çıktı üretebilmek adına yeni yöntemler araştırılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda e-iş, günümüzde geleneksel yöntemleri geride bırakarak iş hayatına yepyeni bir bakış açısı getirmiştir. Öte yandan e-ticaret ise, özel sektörde faaliyet gösteren firmalar için hayati önem taşımaktadır. Bu tezde, e-iş ve e-ticaret kavramları detaylı bir şekilde incelenmiş ve iki kavram arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. 90'lı yıllardan bu yana alışılagelmiş iş mantığı bir kenara bırakılarak e-dönüşüme ayak uydurulmaya çalışılmaktadır. Geleneksel kamu hizmetlerini e-ortama aktararak e-devlet sürecini başlatan devletler, ikinci adım olarak özel sektördeki elektronik faaliyetleri yani e-ticareti teşvik etmektedirler. Bu tezde Türkiye'deki e-dönüşüm faaliyetleri, e-devlet projeleri ve e-ticaret çalışmaları kronolojik olarak ele alınmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda hem kamuda hem de özel sektörde e-hizmetler ile ilgili sorunlar, aksaklıklar ve elde edilen başarılar incelenmiştir. Derlenen teorik bilgiler ışığında firmaların, bilişim teknolojileri konusundaki yeterlilikleri, e-ticarete bakış açıları ve devletten e-ticaret alanındaki beklentilerine uygulamacı bir bakış ile yaklaşılmış, perakende ticaret alanında faaliyet gösteren bin firma üzerinde bir anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre özel sektördeki firmaların yaklaşık yüzde ellisi e-ticaret yaptığını belirtmiştir. Fakat bu firmalar e-ticaret yapmalarına rağmen, bu konudaki yasal düzenlemelerin ve devlet tarafından sağlanan maddi ve eğitim teşvikinin yetersiz olduğunu öne sürmektedirler. Bu da Türkiye'de e-dönüşüm altyapısında eksikliklerin olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak başarılı e-ticaret faaliyetlerinin temelinde e-dönüşümünü tamamlamış bir devlet olması gerektiği tespit edilmiş ve önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the significance of information technology is increasingly growing in human life. Being faster and efficient, new methods have been studied to produce more and more high-quality output with low-cost. On this purpose, e-business yields a new perspective for the business world instead of the traditional methods. Meanwhile e-commerce is critically important for companies which are active in private sector. In this thesis, the concepts of e-business and e-commerce are analyzed in detail and the relationship between these concepts is proposed.Since the 90?s, it has been tried constantly to keep up with ?e-transformation? by leaving aside the standard process of doing business. First governments have launched the process of e-government by transferring traditional public services into the electronic media, and then they stimulate firms to start trading in the electronic area. This thesis covers the e-transformation, e-commerce and e-government activities in Turkey in chronological order. As the result of the thesis study, the problems, breakdowns and achievements of e-services in both public and private sector are analyzed. In the light of the composed theoretical information, a survey is conducted covering one thousand firms active in retail industry in order to approach with an empirical view to the proficiency of firms in information technologies, their point of view on e-commerce and their expectations from government about the e-commerce. According to the results of the survey, almost fifty percent of firms are carrying on e-commerce activities at the present. Although they are active in e-commerce sector, they claim that legislation and regulations are inefficient and tangible and educational subventions provided by the government are insufficient. This shows that there is some deficiency in the infrastructure of e-transformation. As a consequence, it is concluded and suggested that real achievement in e-commerce is only possible for a business environment if only the governments entirely completed their e-transformation activities.