Mobil telefonlar için polybıus algoritması ile şifreli mesajlaşma uygulaması
An encrypted messaging application for mobile phones with polybius algorithm
- Tez No: 316613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FECİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Cep telefonu kullanımının giderek yaygınlaşması hem bireysel iletişimin hem de e-bankacılık, e-ticaret, e-eğitim gibi hizmetlerin mobil ortamda artarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bu kullanım sıklığı IMEI klonlama, spam yazılımlarla mesajların başka bir telefona yönlendirilmesi, yasal ve yasal olmayan dinlemeler gibi güvenlik açıklarını da beraberinde getirmektedir. Güvenlik açıklarını azaltabilmek amacıyla bu tez çalışmasında, cep telefonlarında mesaj yoluyla gerçekleştirilen işlemler ve iletişim için AltugSec adı verilen şifreli mesajlaşma uygulaması geliştirilmiştir. Şifreleme işlemi için asimetrik algoritmalara göre daha hızlı olan ve hafızada daha az yere gereksinim duyan simetrik şifreleme algoritmalarından Polybius algoritması kullanılmıştır. Ayrıca güvenlik seviyesini yükseltmek amacıyla uygulamaya kullanıcı tarafından belirlenen anahtar bilgisi eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of mobile phone usage provides the services in mobile environment increasingly such as both individual communications as well as e- banking, e-commerce, e-learning. This sort of frequency of use cause security vulnerabilities such as cloning of IMEI, directing the messages into to another phone by spam software, recording conversations legally or illegally. In this thesis, in order to minimize security vulnerabilities, an encrypted messaging application has been developed which is called AltugSec for the communication and transactions carried out via SMS on mobile phones. For the encryption process, the Polybius algorithms, a part of the symmetric encryption algorithm used which is faster than asymmetric algorithms that require less space and more memory. In addition, in order to increase the security level, a key information was added to the application which is indicated by the user.