Kısmi diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri üzerine
On a study ofumerical solutions of partial differantial equations
- Tez No: 316628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada bir boyutlu parabolik kısmi diferansiyel denklemlerde karşılaşılan problemlerin çözümünde nümerik yöntemler geliştirilmeye çalışılmıştır. Literatürde bilinen en basit parabolik kısmi diferansiyel denklem ele alınarak geliştirilen nümerik yöntem bu denklem üzerinde incelenmiştir. Yöntemin kararlılık ve yakınsaklık analizleri incelenmiştir. Sonlu fark yöntemlerine ilave olarak sonlu elemanlar yöntemi incelenmiştir. Geliştirilen yöntemlerin hassasiyetleri diğer yöntemlerle karşılaştırılarak bu yöntemin diğer yöntemlere aynı denklik sınıfında olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study numerical methods for solving one-dimensional parabolic partial differential equations were developed. Parabolic partial differential equation known in the literature by considering the simplest numerical method is investigated. Stability and convergent analysis of the method are investigated. In addition to the finite element method, finite difference methods were also investigated. Comparing the sensitivity of the methods by other methods was shown to be the same equivalence class.