Akut beyin hasarlı yenidoğanlarda eş zamanlı amplitüd EEG ve konvansiyonel EEG 'nin karşılaştırılması
The comparision of amplitude ıntegrated EEG and conventional EEG in neonates with acute brain damage
- Tez No: 316654
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL SERDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
. ÖZETAmaç: Yoğun bakım ihtiyacı gösteren term ve preterm bebeklerde önemli nörolojik hasara neden olan çok sayıda risk faktörü vardır. Bu hastalarda, beyin hasarının önlenmesi modern neonatolojinin ana hedefi haline gelmiştir. EEG ile yenidoğan beyin fonksiyonlarının sürekli izlenmesi, nörolojik morbidite için risk faktörleri artmış hastaları ve risk faktörlerini tanımlamada yardımcı olabilir. Bu çalışmada yenidoğan ensefalopatisi tanılı hastalarda eş zamanlı aEEG ve cEEG kaydı yapılarak aEEG farklı bir skorlama sistemi ile değerlendirilmiş, konvansiyonel EEG ve amplitüd EEG'ye ait sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde, 2010-2012 yılları arasında akut beyin hasarlanması tanısı ile izlenen 52 olguda eş zamanlı yapılan amplitüd EEG ve konvansiyonel EEG kayıtlarının karşılaştırılması amaçlanarak prospektif olarak yürütülmüştür.Bulgular: Çalışmaya 27'si kız, 25'i erkek toplam 52 olgu dahil edildi. Olguların 25'i preterm, 27'si term idi. Olguların doğum ağırlığı 700-4800 gr (2436,63±1142,13 gr) arasında değişiyordu. Yedi olgu hastane yatışı sırasında kaybedildi. Olguların 31'inde (%59,6) yenidoğan nöbeti saptandı. Amplitüd EEG'de 15 olguda nöbet tespit edildi. Amplitüd EEG'de nöbet tespit edilen olguların 8'inde (%53) nöbet tespiti yapıldığı sırada klinik nöbet aktivitesi yoktu. Amplitüd EEG kaydı sırasında 11 nöbet gelişti ve bunun 7'si tespit edildi (sensitivite %63.6, pozitif prediktif değer %46,6 ). Klinik nöbeti olan olguların aEEG skoru 4,26±3,17, nöbeti olmayan olguların aEEG skoru 6,29±2,6 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPurpose: There are so many risk factors which cause significant neurologic damage at term and preterm infants who need intensive care. For these patients, brain injury prevention have become the main goal of the modern neonatalogy. Observing brain functions in newborns with EEG may be helpful for the determination of the patients who have increased risk factors for neurologic morbidity. The aim of this study is to compare the results of the synchronous aEEG and cEEG in the cases with newborn encephalopathy.Material and Method: Fifty two cases (27 female, 25 male) with acute brain injury who admitted to Ege University, Medicine Faculty Pediatrics Department Newborn ICU in 2010-2012 were enrolled the study. Amplitude EEG and conventional EEG were performed simultaneously and the results were compared.Results: There were 27 term infants, 25 preterm infants. The birthweight of infants changed between 700-4800 gr (2436,63±1142,13 gr). Seven infants died at admission to the hospital. Newborn seizure was detected in %59.6 of the cases. Amplitude EEG detected seizures in 15 cases. There was no clinical seizure activity noted in 8(%53) of the cases during aEEG. Clinical seizures developed in 11 patients throughout aEEG recordings and 7 of these were detected (sensitivity %63.6, positive predicitive value %46.6). It was assessed that the aEEG score of the patients who had clinical seizures, was 4,26±3,17, the score of the patients who hadn?t clinical seizures, was 6,29±2,6.