Ratlarda tiyoasetamit ile oluşturulan fulminan hepatik yetmezlikte rifaximinin bakteriyel translokasyon üzerine etkileri
The effects of rifaxminin on bacterial translacation in thioacetamide-induced fulminan hepatic failure in rats
  1. Tez No: 316720
  2. Yazar: YILMAZ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.M. MUHSİN HARPUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç: İntestinal bakteriyel overgrowth (İBO) ve artmış mukozal permabilite karaciğer yetmezliğinde, bakteriyel translokasyon (BT)'u artırdığı ileri sürülen mekanizmalardır. Rifaksimin hepatik ensefalopati ve ince barsak bakteriyel aşırı çoğalması gibi gastrointestinal hastalıklarda barak mikroflorasını restore eden minimal absorbsiyonlu oral bir antimikrobiyal ajandır. Biz ratlarda tiyoasetamit (TAA) ile oluşturulan fulminan karaciğer yetmezliği (FKY)'nde Rifaximinin bakteriyel translokasyon üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Toplam 28 rat 4 gruba ayrıldı. Grup1 (n=7) kontrol grubuydu. Grup 2 (n=7) TAA grubuydu ve bu grupatki ratlar 3 gün boyunca intraperitoneal (ip) olarak 350 mg/k/gün TAA aldı. Grup 3 (n=7; TAA+rifaximin(RIF) ilk TAA dozuyla aynı gün 50 mg/kg/gün RIF ekstraktı sulandırılarak oral başlandı ve 3 gün devam edildi. Grup 4 (n=7; RIF grubu), ratlara sadece oral 50 mg/kg/gün dozunda 3 gün RIF verildi. Bulgular: Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında TAA grubunda ciddi hepatik hasar, ileal aspiratlarda artmış Escherichia coli sayıları ve yüksek BT sıklıkları gözlendi. İlial aspiratta üreyen E.coli sayıları TAA+RIF grubunda TAA grubundan anlamlı olarak düşüktü (p:0.009). TAA+RIF grubuyla TAA grubu arasında BT sıklığı açısından fark yoktu.Sonuç: Sonuçlarımız TAA ile indüklenmiş fulminan karaciğer yetmezlik modelinde, bakteriyel aşırı çoğalmadan daha çok intestinal bariyer disfonksiyonu ve konakçı immun yanıt bozukluğunun BT gelişmesinde önemli rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
AbstractBackground and study aims: Intestinal bacterial overgrowth (İBO) and increased mucosal permeability are mechanisms suggested to increase bacterial translocation (BT) in liver failure. Rifaximin (RIF) is a minimally absorbed oral antimicrobial agent which restores gut microflora imbalance in gastrointestinal diseases such as hepatic encephalopathy and small intestine bacterial overgrowth. The aim of the present study was to investigate the effects of rifaximin on BT frequency in thioacetamide (TAA)-induced fulminant hepatic failure (FHF) in rats. Methods: Group 1 (n = 7) was the control group. In group 2 (n = 7), TAA group, rats received 350 mg/kg intraperitoneal TAA daily for three days. In group 3 (n = 7), the TAA + RIF group, rifaximin was began orally at 50 mg/kg daily same day with the first dose of TAA and was maintained for 3 consecutive days. Group 4 (n = 7) was the RIF group, rats received only rifaximin for 3 days (50 mg/kg orally). Results: When compared with the control group, serious hepatic damage, increased Escherichia coli counts in ileal aspirates and high BT frequencies were observed in the TAA group. Counts of E. coli grown in ileal aspirate were significantly lower in the TAA+RIF group than in TAA group (P = 0.009). There was no difference in BT frequency between the TAA and TAA+RIF groups. Conclusion: Our results suggest that main factors such as intestinal barrier dysfunction and impaired host immune shield apart from İBO plays an important role on BT in TAA-induced FHF model.