Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı erişkin acil servisi maliyet analizi
A cost analysis of adult Emergency Service in Şahinbey Research and Practice Hospital Emergency Department
  1. Tez No: 316721
  2. Yazar: REMZİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Erişkin Acil Servisinin 2011 yılı idari, mali ve tıbbi verilerinin kullanılarak acil servis birim hasta maliyetini hesaplamayı amaçladık.Acil Tıp Anabilim Dalı'na bağlı olarak çalışan erişkin acil serviste 01.01.2011 ile 31.12.2011 tarihleri arasında faturalandırılan tüm hizmetler ve bu süre içinde belgelenmiş olan tüm gelirler ve giderler çalışmaya alındı. Verilerin analizinde Geleneksel Maliyet Analizi yöntemi kullanılarak; acil servis birim hasta maliyeti hesaplandı. Veriler Microsoft Office Excel programı kullanılarak analiz edildi.Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Erişkin Acil Servis'in 2011 yılı personel brüt maaş dâhil toplam gideri 4.026.436,70 TL, toplam geliri 3.682.551,21 TL olarak hesaplandı. Aynı yıla ait toplam zarar 343.885,49 TL olarak tespit edilmiştir. Toplam maliyetlerin % 46,15 i gibi yüksek bir oranını personel giderleri oluşturmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hasta başına hastaneye ödenen ortalama birim gelir (muayene ücreti ve hastalara yapılan tüm girişimsel işlem ücretleri dâhil) 49,47 TL olarak hesaplanmıştır. Acil servis personel brüt maaş dâhil birim hasta maliyeti 54,09 TL olarak hesaplanmıştır. Personel maaşları merkezi bütçeden ödendiğinden brüt maaşların dâhil edilmediği maliyet hesaplamasında 403.655,12 TL kâr elde edilmiştir. Acil servis personel brüt maaş hariç birim hasta maliyeti 44,05 TL olarak hesaplanmıştır. Birim hasta başına düşen personel brüt maaş maliyeti 10,04 TL olarak bulunmuştur. Birim hasta başına düşen personel brüt maaş+katkı payı maliyeti 24,96 TL olarak tespit edilmiştir. SGK tarafından 2011 yılında ödenen acil birim muayene fiyatı 15,50 TL'dir.Kamu hastaneleri kâr amacı gütmeyen sağlık işletmeleridir ve asli görevi vatandaşların sağlık ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasıdır. Bununla birlikte kaliteli ve sürekli hizmet sunabilmek için kurumun gelir-gider dengesinin kâr lehine gözetilmesi gereklidir. Bu bağlamda sağlık hizmeti sunan bu kurumların ayrıca bir işletme olarak dikkate alınması ve değerlendirilmesi gereklidir. Özellikle kamu hastanelerinde maliyet analizinde en önemli soru genel bütçeden ödenen personel maaşlarının maliyet analizine dâhil edilip edilmeyeceğidir. Kuruma ödenen eşit birim hasta muayene ücretinden ziyade, hastanın tıbbi ağırlığına, triyaj koduna ve-veya acil serviste geçireceği tahmini süreye göre ücretlendirilmesi daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to calculate the emergency service unit examinations costs of patients by using the administrative, financial, and medical data of Şahinbey Research and Practice Hospital in 2011.Every billed service and every documented income and expense for adult emergency services within the hospital?s Emergency Department, between January 1 and December 31, 2011 was included in the study. The conventional cost analyzing method was used to calculate the emergency service unit?s patient examination costs, based on this data. Microsoft Office Excel was used to carry out the analysis.In 2011, the total expenses of adult emergency services for the Gaziantep University Medical Faculty at Şahinbey Research and Practice Hospital was calculated to be 4,026,436.70 TL, including gross personnel salaries. The total income was calculated to be 3,682,551.21 TL. In the same year, the total loss was 343,885.49 TL. 46,15% of the total costs- which is a considerably large percentage, was personnel expenses. The average income SGK(a social security institution) gives to the hospital per unit patient (including the examine costs and all the procedures that patients go through) was calculated 49,47 TL Emergency service unit patient examination costs, including gross personnel salaries, were calculated to be 54.09 TL. Since personnel salary is paid from the head office?s budget, in a calculation not including gross salaries, the profit was determined to be 403,655.12 TL. Emergency service unit patient examination costs, excluding gross personnel salary, were calculated to be 44.05 TL. Personnel gross salary costs per unit patient were found to be 10.04 TL. Per unit patient personnel gross costs + contribution portion was detected as 15,50 TL In 2011, the emergency service unit examination price paid by SGK was 15.50 TL.Public hospitals should primarily aim to manage health and not to profit. Their primary task is to provide for the health needs of citizens in the best way possible. However, In order to be able to offer continuing, high-quality services, institutions should look after their income-expense balance ratios rather than their profits. In this context, institutions providing health services should also be considered and evaluated by management. In public hospitals, the most important question in cost analysis is whether to include personnel salaries paid from the main budget. Rather than the equal unit patient examine costs that is paid to the institution, seriousness of patients- illness, triage code of the illness and/or the approximate time that patients will be spending in the emergency service should determine the costs.