3-18 yaş arasi çocuklarda helicobacter pylori suşlarinda antibiyotik direnci ve ardişik tedavi ile standart tedavi yöntemlerinin eradikasyon başarisi açisindan karşilaştirilmasi
Sequential therapy versus standard triple therapy for helicobacter pylori eradication in children
  1. Tez No: 316781
  2. Yazar: GÜNSEL KUTLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Standart üçlü tedavi çocuklarda Helicobacter pylori (H.pylori) infeksiyonunda birinci basamak tedavi olarak kabul edilmektedir. Epidemiyolojik çalışmalar antibiyotik direncindeki belirgin artış nedeni ile standart tedavinin eradikasyon başarısının düştüğünü bildirmektedir. Bu nedenle son yıllarda denenen ardışık tedavi yüksek eradikasyon oranları ile umut vaat etmektedir. Çalışmamızdaçocuklarda H. Pylori eradikasyonunda ardışık tedavi ile standart tedavi yöntemlerinin etkinliğini karşılaştırmayı ve klaritromisin (KLA) dirençli suşlarda eradikasyon başarısı açısından değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışmada H. Pylori enfeksiyonu hızlı üreaz testi ve/veya histopatoloji ile kesinleştirilmiş 3-18 yaş arası çocuklar randomize olarak standart üçlü tedavi (lansoprazol, amoksisilin, KLA toplam 10 gün) veya ardışık tedavi ( ilk 5 gün lansoprazol, amoksisilin, sonraki 5 gün lansoprazol, KLA, metronidazol, toplam 10 gün) almak üzere iki gruba ayrıldılar. Gastrik biyopsi örneklerinden Real-time polymerase zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi ile H. pylori suşlarında KLA direnci çalışıldı. Eradikasyon başarısı tedavi bitiminden 6 hafta sonra 14C üre-nefes testi (14C-ÜNT) ile değerlendirildi. Tedaviye uyum ve yan etkiler hastalar veya aileleri tarafından özel bir forma kayıt edildi. Bulgular: Yüzonüç hasta çalışmayı tamamladı (61 kız, 52 erkek, yaş ortalaması 12.2±3.5). Tedavi grupları arasında demografik özellikler, klinik karakteristikler, yan etki ve tedaviye uyum açısından farklılık gözlenmedi. Tüm hasta grubunda genel H.pylori eradikasyon oranı %55.8 (63/113) bulundu. Her iki tedavi yönteminin de eradikasyon başarı oranı birbirine benzerdi (p=0.85) [ ardışık tedavide %54.7 (29/53), standart tedavide %56.7 (34/60) ]. Çalışma grubunda KLA direnci 113 hastanın 29'unda saptandı (%25.7). Klaritromisin duyarlı ve dirençli suşlarda ardışık tedavi ile eradikasyon sırasıyla %60.5 (23/38) ve %40 (6/15) oranında saptandı (p=0.23). Standart tedavi KLA duyarlı suşlarda %65.2 (30/46); KLA dirençli suşlarda ise %28.6 (4/14) oranında başarılı idi ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.029). Klaritromisin dirençli suşlarda ardışık tedavi ile standart tedaviye göre daha yüksek eradikasyon oranları (sırasıyla %40'a karşı %28.6) elde edilmekle birlikte aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.82). iii Sonuç: Klaritromisin direncinin yüksek olduğu bölgelerde standart tedavinin eradikasyon başarısı oldukça düşüktür ve ardışık tedavinin KLA dirençli suşları eradike etmede standart tedaviye çok az bir üstünlüğü mevcuttur. Bu çalışmada H. pylori eradikasyon oranları her iki tedavi ile de hedeflenenden çok daha düşük düzeyde bulunduğu için yüksek KLA direnci olan bölgelerde mevcut tedaviyöntemleri gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objectives and Study: Standart triple therapy remains the first choice treatment for Helicobacter pylori (H.pylori) infection in children. Epidemiological studies reported that the success rate of the standard therapy for H.pylori infection has been decreasing because of the substantial increase in antimicrobial resistance. Hence, sequential therapy has gained attention as a promising treatment in recent years. The aim is to evaluate the efficacy of sequential therapy compared to the standart therapy in relation to clarithromycin (CLA) resistance. Methods: In this study, children aging 3-18 years with H.pylori infection (confirmed with histopathology and/or rapid urease test) were randomised to receive either standard triple therapy (lansoprazole, amoxicillin and CLA for 10 days) or sequential therapy (lansoprazole, amoxicillin for 5 days, followed by lansoprazole with CLA and metronidazole for remaining 5 days). Real-time polymerase chain reaction forassessing CLA resistance was performed on gastric biopsy samples. H. pylori eradication was assessed by 14C urea-breath test 6 weeks after the completion of the treatment. Side effects and adherence to the treatment was recorded. Results: Hundred and thirteen children (61 female, 52 male, median age 12.2 ±3.5) completed the study. Therapy groups did not differ in any of the baseline demographic and clinical characteristics and secondary outcomes (i.e, advers effects, compliance with therapy). Overall eradication rate of H. pylori infection was 55.8% (63/113), and the success rate of either therapy [29/53 (54.7%) in sequential, 34/60 (56.7%) in standard therapy] was similar (p=0.85). Clarithromycin resistance was found in 29 out of 113 (25.7%) patients in the study group. Eradication was achieved by sequential therapy in 60.5% (23/38) and 40% (6/15) of CLA susceptible and resistant patients, respectively (p=0.23). The standard therapy was successful in 65.2% (30/46) of CLA sensitive and in 28.6% (4/14) of CLA resistant patients, and the difference was statistically significant (p=0.029). In CLA resistant strains, ahigher rate of eradication (40%) was achieved by the sequential therapy compared to 28.6%, achieved by the standard therapy, however the difference was not statistically significant (p=0.82). Conclusion: In the regions with high CLA resistance, the success of the standard therapy is very low and the sequential therapy have a little advantage over the standard triple therapy in eradicating CLA resistant strains. Since the overall eradication rate of either therapy is lower than expected in this study, the current treatment obtions should be revised in the areas with high CLA resistance.