Diffüz büyük B hücreli lenfomalı hastalarda nötrofil/lenfosit oranı ile lenfosit/monosit oranının IPI skoru ile ilişkisi, prognoz, tedaviye yanıt ve sağkalım üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects neutrophil / lymphocyte andlymphocyte / monocyte ratio on prognosis, treatment response, survival in patients with diffused large B cell lymphoma, and the relationship between these ratiosand IPI score
  1. Tez No: 613732
  2. Yazar: MELTEM DEMİRTAŞ GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BİLGİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Diffüz Büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) heterojen klinik gösteren ve tedavisiz kaldığında genellikle agresif seyreden malignitelerdir. Hastalığın prognozunu belirlemek için sıklıkla IPI (Uluslarası prognostik indeks) kullanılmaktadır. Ancak bir monoklonal antikor olan rituksimab sonrası dönemde IPI'nin öngörme gücünün azaldığı düşünülmektedir. Bu nedenle gen ekspresyon profili, konak immunitesi ve tümör mikroçevresi ile ilgili farklı prognostik belirteçler araştırılmaktadır. Lenfositlerin tümör reddi ve regresyonunda rol oynadığı gösterilmiştir. Monositler ise tümör ilişkili makrofajlara dönüşebilir ve bazı durumlarda tümör gelişimine neden olabilirler. Tümör mikroçevresinde nötrofil fazlalığı aşırı inflamasyona bu da tümör gelişimine neden olabilir. Nötrofil lenfosit oranı (NLO) ile lenfosit monosit oranı (LMO) konak immunitesini temsil eden, bu temel hücrelerden türetilen kolay ve ucuz prognostik göstergelerdir. Çalışmamızda DBBHL tanılı hastalarda NLO ve LMO'nun prognostik öneminin tedavi ve sağkalıma etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda rituksimab bazlı tedavi alan 139 DBBHL tanılı hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Prognostik faktörlerin Kaplan Meier analizi ile sağkalıma etkileri incelendi. ROC analizi ile NLO ve LMO kestirim değerleri bulundu. Bu oranların IPI ile korelasyonu ve tedavi yanıtına etkisine bakıldı. Tek ve çok değişkenli Cox analizlerinde sağkalımı öngörme güçleri incelendi. Bulgular: Öngörme kestirim değerleri NLO için:2,90, LMO için:2,40 bulundu. Genel sağkalım (GS) ve progresyonsuz sağkalımın (PS) NLO≥ 2,90 ve LMO
Özet (Çeviri)
Aim: Diffuse Large B-cell lymphoma (DLBCL) is a tumor with heterogeneous clinics and is usually aggressive when left untreated. IPI (International Prognostic Index) is often used to determine the prognosis of the disease. However, it is thought that the predictive power of IPI decreases in the post-rituximab, a monoclonal antibody. Therefore, different prognostic markers related to gene expression profile, host immunity and tumor microenvironment are being investigated. Lymphocytes have been shown to play a role in tumor rejection and regression. Monocytes can turn into tumor-associated macrophages and in some cases, lead to tumor growth. Excess neutrophils in the tumor microenvironment may cause inflammation and tumor development. Neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and lymphocyte monocyte ratio(LMR) represent easy and inexpensive prognostic indicators derived from these basic cells, representing host immunity. In this study, we aimed to evaluate the effect of prognostic significance of NLR and LMR on treatment and survival in patients with DLBCL. Materials and Methods: In this study, the data of 139 patients with DLBCL who received rituximab-based treatment were evaluated retrospectively. The effects of prognostic factors on survival were analyzed by Kaplan Meier survival analysis. NLR and LMR cut-off value were found by ROC analysis. The correlation of these rates with IPI and the effect of treatment response were evaluated. Their predictive strengths were analyzed in univariate and multivariate Cox analyzes. Results: Prediction cut-off values (ratio) were found to be 2.90 for the NLR and 2.40 for the LMR. Overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) were found to be statistically significant in the group with NLR≥ 2.90 and LMR