Farklı yapıdaki yapay dişlerin mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi üzerinde değişik sıvı ortamlarının etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of different beverages? effect on the microhardness, surface roughness and colour stability of different denture teeth
  1. Tez No: 316827
  2. Yazar: ŞULE TUĞBA ÖZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yapay dişler fonksiyon, fonasyon ve estetiği restore etmek için hareketli protezlerin en önemli bileşenidir. Yapay dişlerin üretiminde akrilik rezin ve porselen kullanılmaktadır, bununla birlikte bu iki malzeme de ideal bir yapay dişten istenen özellikleri tam olarak karşılamamaktadır. Yapay diş için kullanılan materyalin iyi mekanik ve fiziksel özellikler göstermesi beklenir. Çapraz bağlantı ajanları içeren modifiye akrilik rezinler ve farklı doldurucular içeren kompozit rezinler kullanılarak üretilen yeni yapay diş çeşitleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Bununla birlikte, içerik ve özellikleri hakkında kanıta dayalı bilgi yetersizdir. Bu çalışmanın amacı, piyasada bulunan dört farklı yapay diş materyalinin farklı içecekler karşısında mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitelerinin değerlendirilmesidir.Toplamda 4 farklı yapay diş grubu olmak üzere konvansiyonel akrilik rezin (Major Dent, Major Prodotti Dentari S.p.A., Moncalieri, Italy), güçlendirilmiş akrilik rezin (Integral, Merz Dental GmbH, Lütjenburg, Germany), mikrodolduruculu akrilik rezin (SR Orthosit PE, Ivoclar Vivadent, Schaan, Lichtenstein) ve nanodolduruculu akrilik rezin (Veracia, Shofu Inc., Kyoto, Japan) dişler kullanılmıştır. Her diş grubundan, 10 adet maksiller 1. ve 2. molarlar ve santraller olmak üzere her 5 solüsyon için toplam 400 örnek kullanılmıştır. Molar dişler mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü testlerinde, santral dişler ise renk stabilitesi testinde kullanılmıştır. Örnekler 4 farklı içeceğe (çay, kahve, kola ve vişne suyu) ve distile suya 37 ± 1 °C'de toplam 6 gün olmak üzere tabi tutulmuştur. Bu test süresi 6 aylık protez kullanımını ve ortalama içecek tüketimini simüle eder. Bu simülasyona göre, yapay dişlerin başlangıç, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. aylardaki mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü ve renk değişimleri ölçülmüştür. Renk değişimini belirlemede CIE L*a*b* sistemi kullanılmıştır. Örnekler solüsyonlara maruz bırakılmadan önce 37 ± 1 °C'de 24 saat distile suda bekletilmişitir. Solüsyonlar her gün yeniden hazırlanmıştır. Her örnek için 3 ölçüm yapılarak her test için ortalama değerler hesaplanmıştır.Mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü ve renk değişimi ölçüm sonuçları için, farklı yapıda yapay dişler ve değişik sıvı ortamlar arasındaki farklılıkların tespiti için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.Distile su, çay ve vişne suyunda bekleyen örneklerde 1. haftadan itibaren mikrosertlik değerlerinde belirgin bir düşüş vardır (p0,01). Sadece vişne suyunda bekleyen Veracia diş örneklerinin mikrosertlik değerleri diğer sıvı ortamlardan belirgin olarak fazla düşüş göstermiştir (p0,01). Major dişler için en yüksek pürüzlülük değerleri kahvede, Veracia ve Orthosit dişler için ise en yüksek pürüzlülük değerleri kolada bekleyen örneklerde gözlenmiştir (p0,01). Çay ve vişne suyunda bekleyen örneklerde 1. aydan itibaren belirgin bir renk farkı gözlenirken, kahvede bekleyen örneklerde ise 6. aydan itibaren renk farkı gözlenmiştir (p0,01). İntegral ve Veracia dişler için 6. ayda, Orthosit dişler için ise 1.
Özet (Çeviri)
Artificial teeth are the most important component of a removable denture in restoring function, phonation and aesthetics. Acrylic resins and porcelains have been used for the fabrication of artificial teeth; however, neither type completely accomplishes the requirements for an ideal prosthetic tooth. Good mechanical and physical properties are required of materials used for artificial teeth. New types of artificial teeth using modified acrylic resin that incorporate cross-linking agents and composite resin containing different types of filler have become increasingly common. However, evidence-based information regarding composition and properties is lacking. The purpose of this study was to evaluate the microhardness, surface roughness and color stability of four commercially available denture teeth materials against various beverages.Conventional acrylic resin teeth (Major Dent, Major Prodotti Dentari S.p.A., Moncalieri, Italy), reinforced acrylic resin teeth (Integral, Merz Dental GmbH, Lütjenburg, Germany), microfiller composite resin teeth (SR Orthosit PE, Ivoclar Vivadent, Schaan, Lichtenstein), and nanofiller composite resin teeth (Veracia, Shofu Inc., Kyoto, Japan) were used, for a total of 4 different denture teeth groups. From each group of denture teeth, 10 maxillary first and second molars and central incisors for a total of 200 specimens were immersed in each of the 5 solutions. The specimens were subjected to 4 beverages (tea, filtered coffee, cola, and cherry juice) and distilled water for a total of 6 days at 37 ± 1 °C. This test period simulates the effects of 6 months of denture usage and normal beverage consumption. According to this simulation, the baseline, 1 week, 1 month, 3 months and 6 months values for Vickers microhardness, surface roughness, and colour change of denture teeth were measured. Colour changes were characterized in the CIE L*a*b* colour space. Before immersing each set of denture teeth into the solutions, they were stored in distilled water at 37 ± 1 °C for 24 hours. Solutions were refreshed every day. Three readings were recorded for each sprecimen and the mean values were calculated for each test.The differences of each value were calculated by one-way ANOVA statistically.Distilled water, tea and cherry juice decreased the microhardness values from 1st week (p0.01). However, the specimens of Veracia immersed in cherry juice showed a significant decrease in microhardness values (p>0.01).The surface roughness values increased significantly in all beverages (p0.01). The highest surface roughness values for Major teeth were found in filtered coffee, for Veracia and Orthosit teeth were found in cola (p0.01). Tea and cherry juice had significant effects on colour changes from 1st month, whereas a significant difference was established for filtered coffee from 6th month (p0.01).