Milli ve amatör tekvandocuların statik ayak izleri üzerine karşılaştırmalı morfometrik çalışma
A morphometric comparative study on static footprints of national and amateur taekwondo players
- Tez No: 316837
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; milli ve amatör tekvandocular arasında, bazı statik ayak izlerine ait morfometrik verilerin karşılaştırılması ve eğer mevcutsa aralarındaki olası morfometrik farklılıkları veya ilişkileri ortaya koymaktır.Araştırmada 19-27 yaş milli tekvando sporcularıyla ulusal bir başarısı olmayan amatör tekvando sporcularından alınan toplam 100 adet (sağ ve sol) ayak izi kullanıldı. Ayak izlerinin 35 tanesi (10 Kız-25 Erkek) başarılı (milli takım düzeyinde) ve 65 tanesi amatör tekvando yapan (40 Kız-25 Erkek) sporculardan alındı. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu tarafından onandı.Araştırmada her bireyin çıplak haldeki ayak plantar yüzeyine kauçuk silindir vasıtasıyla çini mürekkebi sürüldü. Daha sonra düz bir platform üzerinde statik durum halinde beyaz kartonlara basılarak her iki ayağın ayak izi alındı. Alınan ayak izleri üzerinde; topuk posterior uç noktası ve tüm parmakların anterior uç noktaları uzunluk ölçüleri (0-5), metatarsal genişlik (MG), ark genişliği (AG), topuk genişliği (TG), Chippaux-Smirak Indeksi (CSI), Staheli Indeksi (SI), &-1 ve &-2 açısı olarak 12 adet parametrede morfometrik ölçümler yapıldı.0-5 arası metrik ölçümler, metatarsal genişlik (MG), ark genişliği (AG) ve topuk genişliği (TG) değerlerine ait morfometrik parametreler açısından erkek ve bayan tekvando sporcuları arasındaki cinsiyet farklılığı önemli bulundu (p0,05). Amatör ve milli tüm erkek sporcuların sağ ve sol ayaklarının morfometrik analizinde; sadece ark genişliği (AG), Chippaux-Smirak Indeksi (CSI), Staheli Indeksi (SI) &-1 ve &-2 açıları gibi morfometrik parametrelerin amatör ve milli tekvandocularda ayırt edici nitelikler olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare morphometric datas of some static footprints of national and amateur taekwondo players and to reveal possible morphometric differences or relationships between them.In this study 100 of (right and left) footprints, which were taken from 19-27 year-old national taekwondo players and amateur sportsmen who did not have any national success, were used. 35 of these footprints (10 female- 25 male) belonged to successful sportsmen (at the level of the national team) and 65 of them (40 female- 25 male) belonged to amateur taekwondo players. The study protocol was confirmed by The Ethics Committee of Medical Faculty of Selcuk University.During the research Indian ink was taken on the naked plantar surface of the foot of each person by rubber cylinder. Then on a flat platform, footprints of each foot were taken by stepping as a static situation on the white cardboard. On the taken footprints, the end point of the posterior heel and length scales anterior end points of all the fingers (0-5), metatarsal width (MG), arch width (AG), heel width (TG), Chippaux Index (CSI), Staheli Index (SI), as &-1 and &-2 angles in 12 parameter morphometric measurements were made.According to this study the difference between male and female taekwondo players is important in terms of morphometric parameters such as 0-5 metric measurements, metatarsal width (MG), arch width (AG) heel width (TG) (p0,05).