Milli ve amatör bisikletçilerin dikkat konsantrasyon düzeylerindeki psikofizyolojik değişikliklerin bisiklet simülatöründe EEG temelli analizi
EEG based analysis of psychophysiological changes in attention concentration levels of national and amateur cyclists in bicycle simulator
- Tez No: 743241
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Milli ve Amatör Bisikletçilerin, Bisiklet Simülatörü ve PEBL uygulamaları esnasındaki, dikkat ve konsantrasyon düzeylerindeki psikofizyolojik değişikliklerin Emotiv EPOC kablosuz EEG cihazı ile incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza Milli Bisiklet Sporcuları (n;11) ve Rekreasyon Bisikletçileri (n;11) olmak üzere toplam 22 erkek katılımcı dahil edildi. Çalışmamızda dikkat ve konsantrasyon düzeylerindeki psikofizyolojik değişiklikleri belirlemek için EEG (Emotiv EPOC) cihazı kullanıldı. Test modelleri olarak, iki adet PEBL ve Bisiklet Simülatörü testleri uygulandı. Bu testlerde Emotiv EPOC cihazı ile alfa, beta, teta, delta dalgaları kayıt altına alındı. Her test, test genel süresinin üçe bölünmesi suretiyle birinci bölüm, ikinci bölüm ve üçüncü bölüm olarak üç kısıma ayrılarak değerlendirildi. Bulgular: Milli ve Amatör Bisikletçilerin davranışsal testler olan PEBL uygulamaları ve Bisiklet Simülatörü performansları karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı bir farka rastlanmadı (p>0.05). EEG kayıtlarında, gruplar arasında I.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to examine the psychophysiological changes in attention and concentration levels of National and Amateur Cyclists during bicycle simulator and PEBL applications with the Emotiv EPOC wireless EEG device. Method: National Cycling Athletes (n;11) and Recreational Cyclists (n;11) a total of 22 male participants were included in our study. In our study, EEG (Emotiv EPOC) device was used to determine the psychophysiological changes in attention and concentration levels. Two PEBL and bicycle simulator tests were used as test models. In these tests, alpha, beta, theta, delta waves were recorded with the Emotiv EPOC device. Each test was evaluated separately by dividing it into three parts: the first part, the second part and the third part. Results: National and amateur cyclists behavioral tests, PEBL applications and Bicycle Simulator performances were compared and no significant difference was found between the two groups according to the statistical analysis results (p>0.05). In the EEG recordings, a significant difference was found between the groups in the Mental_Work_Load (theta/alpha) parameter in the first, second and total time sections of the I.