Sol ventrikül sistolik fonksiyonları korunmuş hipertansif hastalarda end organ hasarının 2 boyutlu speckle tracking ekokardiyografi (Global strain- afı) yöntemi ile predikte edilmesi
The prediction of end organ damage in hypertensive patients with preserved ejection fraction with speckle tracking echocardiographic imaging (Global strain - afi)
- Tez No: 316877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER EKŞİ DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sol Ventrikül Sistolik Fonksiyonları Korunmuş Hipertansif Hastalarda End Organ Hasarının 2 Boyutlu Speckle Tracking Ekokardiyografi (Global Strain- AFI) Yöntemi ile Predikte EdilmesiGiriş ve Amaç: Hipertansiyonun yol açtığı end organ hasarları başlangıç düzeyinde iken bazı parametreler ile saptanabilmektedir. Erken tanı ve tedavi ile bu etkiler geri döndürülebilir veya hastalık oluşturmadan kontrol altına alınabilir. Hipertansiyon hastalarında sol ventrikül deformasyonunun değerlendirilmesi ile hipertansif kalp hastalığının yol açtığı değişikliklerin erken saptanması ve tedavi ile hastalığın ilerlemesinin ve diğer hedef organ hasarlarının engellenmesi mümkün olabilecektir. Bu çalışmanın amacı; konvansiyonel ekokardiyografik yöntemlerle korunmuş sol ventrikül sistolik fonksiyonu olan hipertansif hastalarda yeni ekokardiyografik modalitelerden olan speckle tracking ekokardiyografi (STE) yöntemi ile sol ventrikül global longitudinal straini (GLS) değerlendirilerek subklinik miyokard disfonksiyonunu ve bunun hipertansiyonun yol açtığı diğer bir organ hasarı olan retinopati ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya 50 hipertansif hasta, 21 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm hastalara tansiyon arteryel ölçümü yapıldı ve EKG çekildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerde ekokardiyogarfik inceleme; parasternal uzun, kısa aks, apikal dört bo?luk, iki bo?luk, beş boşluk görüntüleri eşliğinde iki boyutlu, M-Mode, renkli Doppler, CW- Doppler ve PW Doppler kulanılarak yapıldı. Sol ventrikül morfolojisi ve geometrisi, sistolik ve diyastolik fonksiyonları ASE (the American Society of Echocardiography) kılavuzlarında önerildiği gibi analiz edildi. STE`ye dayalı AFI (Automated Functional Imaging) ile GLS analizi yapıldı. Tüm ekokardiyografik ölçümler ve değerlendirmeler Echopac programı ile tekrar analiz edildi. Hipertansif bireylerde retinopati varlığının araştırılması için göz dibi incelemesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Prediction of End Organ Damage in Hypertensive Patients with Preserved Ejection Fraction with Speckle Tracking Echocardiographic Imaging (Global Strain ? AFI)Introduction and Objective: The end organ damage in hypertensive patients can be predicted with some parameters in its` beginning period, with early diagnosis and treatment, these effects may reverse or may be resolved before the disease occurs. In hypertensive patietns, it can be possible to determine the early changes due to the hypertensive heart disease, therefore there may be a possibility of prevention and early treatment of end organ damage. In this study we aim to determine the subclinical myocardial dysfunction and its relevance with hypertensive retinopathy as an another end organ damage. To reveal this relation, in hypertensive patients who have been evaluated with conventional echocardiography with preserved left ventricular systolic function, we used the left ventricular global longitidunal strain (GLS) via the speckle tracking echocardiography (STE) as one of the new echocardiographic modalities, Material and Method: Fifty hypertensive and 21 healthy volunteers were included to the study. All individuals were undergone arterial blood pressure measurement and record of 12 lead ECG. In all individuals, the echocardiographic evaluation has been carried out with parasternal long, and short axis, apical four chamber view, five chamber view with 2D, M-Mode, color Doppler, CW Doppler, PW Doppler methods. Left ventricular morphology and geometry, systolic and diastolic functions were analysed regarding to the ASE ( American Society of Echocardiography) guidelines. GLS analysis were done with STE derived AFI (Automated Functional Imaging). All echocardiographic measurements and evaluations have been carried out with EchoPAC software ( GE Systems ? Oslo / Norway).