Epilepsili çocuklarda uyku bozuklukları
Sleep disturbances in epileptic children
- Tez No: 316935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Uyku bozuklukları epileptik olgularda oldukça sık görülen bir yakınmadır. Bu durum, epilepsinin kendisiyle veya rastlantısal olabileceği gibi hastaların kullanmak durumunda oldukları antiepileptiklerin etkileriyle de ortaya çıkabilir. Biz çalışmamızda epilepsinin uyku yapısı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji kliniğinde takip edilen 35 epileptik hasta ve bunların 35 sağlıklı kardeşleri alındı. Olguların aileleri tarafından doldurulan Çocuklarda Uyku Ölçeği ile 70 olgunun uyku yapısı; gece ve uyku zamanı olan davranışlar, gün içerisindeki davranışlar ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu konularıyla ilgili sorular sorularak değerlendirildi.Epilepsili çocukların hem toplam anket puanı, hem de davranış sorunları, uyku ile ilişkili hareket bozuklukları, nefes alma sorunları, gün içinde uykulu olma, gece uykuda uyanma sıklığı, uykuya dalma süresi-uykuya dalmada güçlük, uykuda terleme, kabus bozuklukları, yorgun uyanma, uyurgezerlik puanlarını sağlıklı kardeşlerine oranla anlamlı olarak yüksek tespit ettik. İki grup arasında şuursuz uyanma açısından anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca epilepsili grup almış oldukları antiepileptik tedaviye göre de değerlendirildi. Valproik asit ve karbamezapin tedavisi alan epilepsili olguların toplam anket ve alt grup puanlarında anlamlı fark saptanmadı.Sonuç olarak uyku bozuklukları epilepsili olgularda sık görülmektedir. Çalışmamız, uyku yapısının tedavi ile kontrol altına alınmış olsa da epileptik olgularda normal olmadığını göstermektedir. Uyku sorunlarının değerlendirilmesi epilepsisi olan çocukların kapsamlı muayenelerinin bir parçası olmalıdır. Bu çalışma, literatürde bu konuyla ilgili kapsamlı bir araştırmaya sık rastlanmadığı düşünüldüğünde değerli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sleep disturbances are frequently seen in epileptic patients. This may be due to either epilepsy itself or by coincidance, or the antiepileptic drugs. We aimed to identify the effects of epilepsy on the sleep structure.We questioned 35 epileptic patients, who were followed up by Medical Faculty of Trakya University, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Neurology, and their 35 healthy siblings with Pediatric Sleep Questionnaires which were filled up by patients? parents. Patients? structures of sleep were evaluated by asking the following questions regarding behaviours in night sleep and daytime sleep, behaviours in daytime, attention deficit disorder with hyperactivity.We have ascertained that totally questionnaire points of epileptic childrens? behavioral problems, sleep-related behavioral disorders, breathing problems, frequency rate of wake up at nights, sweating during sleep, long lasting fall asleep time, difficulty on fall asleep, nightmare problems, feeling weary after sleep, somnambulism scores were higher than the ones of their healthy siblings. Also as the epileptic group were evaluated according to their antiepileptic treatment we did not find a significant difference between the different antiepileptic treatments.Sleep disturbances are frequently faced by the epileptic chidren and there are few studies about this issue. As indicated in our study, sleep structure is not normal in epileptic patients eventhough seizures are under control by treatment. The evaluation of sleep disturbances should be the main part of further treatment of epileptic patients.