Epilepsi tanılı çocuklarda progresif gevşeme egzersizi ve müzik dinletisinin uyku, yaşam kalitesi ve duygusal durum üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation exercise and music on sleep, quality of life and emotional status in children with epilepsy
- Tez No: 935899
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Hastalık ve tedaviye bağlı olarak epilepsi tanılı çocuklarda uyku bozuklukları ve psikososyal sorunlar sık görülmekte ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama; 9-16 yaş arası epilepsi tanılı çocukların uyku, yaşam kalitesi ve duygusal durumlarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı çalışma olarak yapılmıştır. İkinci aşama ise; 9-16 yaş arası epilepsi tanılı çocuklarda progresif gevşeme egzersizi (PGE) ve müzik dinletisinin uyku, yaşam kalitesi ve duygusal durumları üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Bu araştırma, Mayıs 2023-Ekim 2024 tarihinde bir üniversite hastanesinin Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde izlenen epilepsi tanılı çocuklar ve anneleri ile yapılmıştır. Araştırmada, etik kurul onayı, kurum izni, çocuk ve ebeveyn onamı alınmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında 9-16 yaş 103 çocuk ve annesine anket formları ve ölçekler uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması; PGE (n=15), müzik uygulaması (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olmak üzere 45 çocuk ve annesi ile yapılmıştır. PGE 4 hafta boyunca haftada beş gün her seans toplam 15 dakika olacak şekilde PGE videosu eşliğinde yapılmıştır. Müzik uygulaması 4 hafta boyunca haftada beş gün her seans toplam 15 dakika olacak şekilde seçilmiş olan müzik dinletisi (Mozart K.448 sonatı) dinletilmiştir. Veriler annelere uygulanan; anket formu, Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği Ebeveyn Formu (ÇİYKÖ-E), Pediatrik Semptom Kontrol Listesi-17 (PSKL-17), Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA), çocuklara uygulanan; anket formu, Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu (ÇİYKÖ-Ç), Çocuk ve Ergenlerde Ben ve Duygularım Ölçeği (ÇEBDÖ), Çocuk ve Ergenler İçin Uyku Yoksunluğu Ölçeği (ÇEUYÖ) ile girişim öncesi ön-test ve girişim sonrası son-test şeklinde toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, normallik testleri, Ki-Kare, Student t, One Way ANOVA, Paired-samples t, tekrarlı ölçümlerde karışık desenli ANOVA ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında; uyku ve duygusal durum ile yaşam kalitesi arasında negatif ilişki, uyku ve duygusal durum arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Children diagnosed with epilepsy frequently experience sleep disorder and psychosocial problems due to the disease and its treatment, which negatively impact their quality of life. This study consists of two phases. The first phase is a descriptive study conducted to evaluate the sleep, quality of life, and emotional state of children with epilepsy aged 9-16. The second phase is a randomized controlled experimental study conducted to determine the effect of progressive relaxation exercises (PRE) and music listening on sleep, quality of life, and emotional state in children aged 9-16 with epilepsy. This research was conducted between May 2023 and October 2024 with and children with epilepsy followed up in the Pediatric Neurology Clinic of a university hospital, along with their mothers. Ethical committee approval, institutional permission, and informed consent from both children and parents were obtained for the study. In the first phase of the research, questionnaire forms and scales were applied to 103 children aged 9-16 and their mothers. The second phase of the research was conducted with 45 children (PRE group =15, music group=15, and control group=15) and their mothers. PRE was performed for four weeks, five days a week, with each session lasting 15 minutes, accompanied by a PRE video. The music intervention was conducted for four weeks, five days a week, with each session lasting 15 minutes, during which the selected music (Mozart's Sonata K.448) was played. Data were collected using the following tools in pre-post test (before-after intervention): for mothers; questionnaire form, Pediatric Quality of Life Inventory Parent Form (PedsQL-P), Pediatric Symptom Checklist-17 (PSC-17), Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ); for children questionnaire form, Pediatric Quality of Life Inventory Child and Adolescent Form (PedsQL-C),“Me and My Feelings”Scale (MMF), and the Sleep Deprivation Scale for Children and Adolescents (SDSCA). For data analysis, descriptive statistics, normality tests, Chi-Square, Student's t-test, One-Way ANOVA, Paired-samples t-test, mixed-design repeated measures ANOVA, and Pearson correlation tests were used. In the first phase of the study, a negative correlation was found between sleep and emotional state with quality of life, while a positive correlation was observed between sleep and emotional state.