6-18 yaş arası epilepsili çocuklarda uyku bozukluklarını tarama amaçlı anket çalışması
A questionnaire study to identify sleep disorders among 6-18 year old children with epilepsy
- Tez No: 526448
- Danışmanlar: DOÇ. AYSE AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Uyku bozuklukları epilepsi hastalarında sağlıklı kişilere göre daha sık görülmektedir. Bu durum, epilepsinin kendisiyle veya rastlantısal olabileceği gibi hastaların kullandığı antiepileptik ilaçların etkileriyle de ortaya çıkabilir. Bu çalışmada, uyku anket sorgulama formları ile epilepsili çocuklarda genel uyku alışkanlıklarını, karşılaşabileceğimiz uyku bozukluklarını ve etkileyen risk faktörlerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları EAH çocuk nöroloji kliniğine 15.02.18-15.08.18 tarihleri arasında başvuran bilinen başka kronik bir hastalık tanısı almamış, nörolojik gelişim basamakları yaşıyla uyumlu 6-18 yaş aralığında 200 idyopatik epilepsili çocuk dahil edildi. Kesitsel ve gözlemsel anket çalışmamızda tüm olgulara çocuklarda uyku alışkanlıkları anketi (ÇUAA), Mallampati sınıflaması, uyku hijyeni sorgulama formu, pediatrik Epworth Uykululuk Skalası (EUS) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) anketi uygulandı. Bulgular: Olguların 106'sı kız (%53), 94'ü erkek (%47 idi. Çocuklarda uyku bozuklukları, ÇUAA'ya göre %75.5, EUS'a göre %42.5, PUKİ'ye göre %15 olarak saptandı. Çalışmamızda ÇUAA, EUS ve PUKİ skorlarına göre en az 1 ölçekte uyku problemi yaşayanların oranı %82 olarak bulundu. ÇUAA, EUS ve PUKİ ye göre uyku bozukluğu olanlarda sosyo-demografik özellikler açısından anlamlı risk faktörü saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Sleep disorders are more common in epileptic patients than healthy individuals. This may be the result of epilepsy itself or coincidental, as well as the effects of antiepileptic drugs that patients are required to use. In this study, we aimed to determine the general sleep habits, sleep disturbances and the risk factors that may be encountered in children with epilepsy by using sleep questionnaires. Materials and methods: 200 children, who visited pediatric neurology clinic of Health Sciences University Sami Ulus Maternity, Child Health and Disease Health Practice and Research Center, with idiopathic epilepsy between the ages of 6 and 18 who were not diagnosed with any other known chronic disease and who exhibited normal neurological development stages were included in the study. In our crosssectional questionnaire, all subjects were given a sleep habits questionnaire (CUAA), Mallampati classification, sleep hygiene questionnaire, pediatric Epworth Sleepiness Scale (EUS) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) questionnaire. Results: 106 of the patients were female (53%), 94 were male (47%). Sleep disorders in children were 75.5% according to the ÇUAA, 42.5% according to EUS and 15% according to PUKİ. According to ÇUAA, EUS and PUKİ scores, 82% of the patients had sleep problems at least in one of the three scales. Those who had sleep disorders (based on three scales) did not have any significant risk factor among socio-demographic characteristics (p< 0.05).