İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşire ve ebelerin kriz ve kriz yönetimi hakkındaki düşünceleri
Thoughts of the nurses and midwives who worked at the training and research hospital, istanbul about the crisis and crisis management
- Tez No: 316999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL MADENOĞLU KIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Koç, T. (2012). İstanbul İlindeki Bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çalışan Hemşire ve Ebelerin Kriz ve Kriz Yönetimi Hakkındaki Düşünceleri. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ebelik ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Kriz, kurumun geleceğini etkileyen ve beklenmedik bir anda ortaya çıkan, acil müdahale gerektiren durumdur. Kriz yönetimi ise olası bir krizin engellenmesi için uyarı sinyallerinin belirlenerek önleme mekanizmalarının kurulması, mevcut krizin ortadan kaldırılması veya zararlarını en az düzeye indirebilecek önlemlerin belirlenmesi olarak tanımlanabilir. Hastanelerde hemşire ve ebeler çalıştıkları servislerden kaynaklanan çeşitli sorunların yanı sıra hastane genelinde oluşan krizlerle de baş etmek zorunda kalırlar. Bu nedenle kriz dönemlerinin aşılmasında hastane yönetiminde ebe ve hemşirelerin önemli rolü vardır. Araştırma, İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan toplam 270 hemşire ve ebenin kriz ve kriz yönetimi hakkındaki düşüncelerini belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapıldı. Veri toplama aracı olarak; çalışanların demografik özelliklerini içeren bilgi formu, kriz ve kriz yönetimine ilişkin durumları belirleyen soru formu kullanıldı. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi SPSS 19.0 Windows programı, pearson korelasyon analizi ve ki-kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Koç, T. (2012). Thoughts of the nurses and midwives who worked at the Training and Research Hospital, Istanbul about the crisis and crisis management. Istanbul University Institute of Health Sciences, Midwifery Dept. Master's Thesis. İstanbul.The crisis is the situation which is affecting the future of the institution, is sudden and unexpected, and requires urgent intervention. The crisis management is to identify the warning signals in order to prevent a possible crisis, to establish preventive mechanisms, and identify measures to eliminate current crisis, or to minimize its damages. Nurses and midwives working in hospitals, have to cope with crises throughout the hospital as well as the various issues arising from services they work. For this reason, midwives and nurses have an important role in overcoming the crisis periods in management of the hospital. Study has been made as a descriptive cross-sectional in order to determine thoughts of a total of 270 nurses and midwives working at a training and research hospital in Istanbul about the crisis and crisis management. As a means of data collection; information form containing demographic characteristics of employees, a questionnaire that determines the conditions of crisis and crisis management have been used. SPSS 19.0 Windows program, Pearson correlation analysis and chi-square test has been used for evaluation of the obtained data.