Farklı beyazlatma maddelerinin dentin mikrosertliği üzerine etkisi
Effect of different intracoronal bleaching agents on dentin microhardness
  1. Tez No: 317001
  2. Yazar: HATİCE MİRAY UYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uyan, H.M. (2011). Farklı Beyazlatma Maddelerinin Dentin Mikrosertliği Üzerine Etkisi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Endodonti ABD. Doktora Tezi. İstanbul.Estetik kaygıların giderek arttığı günümüzde, diş renklenmelerinin tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır. Endodontide lokal etkenlere bağlı olarak renklenmiş dişlerin kök kanal tedavisini takiben intrakuroner yöntem ile beyazlatılması işlemi diş hekimlerinin güncel pratik uygulamalarından biridir. Beyazlatma uygulamalarının sıkça kullanılması, bu uygulamanın etkinliği, güvenilirliği ve diş sert dokuları üzerine etkilerinin araştırılmasını önemli kılmaktadır.Bu çalışmada, intrakuroner beyazlatma da sıklıkla kullanılan maddelerden olan hidrojen peroksit ve karbamid peroksit'in dentin mikrosertliği üzerindeki etkileri ölçülmüş ve değerlendirilmiştir.Çalışmada, 60 adet insan, üst çene kesici dişi kullanılmıştır. Örnek dişler, her birinde 20 adet diş bulunan, üç gruba ayrılmıştır. 1.Grup; Bu gurup kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Bu gurupta bulunan dişlere, herhangi bir işlem yapılmamıştır. 2.Grup da bulunan dişler, %35 Hidrojen Peroksit(Opalescense Endo, Ultradent, South Jordan, UT) kullanılarak, ?walking bleach? yöntemiyle beyazlatılmıştır. 3.Grupda buluna dişler ise, %37 Karbamit peroksit(Whiteness SuperEndo, Dentscare LTDA, Joinville, SC) kullanılarak ?walking bleach? yöntemiyle beyazlatılmıştır. .Tüm örnekler, akrilik bloklar içine gömülerek sabitlenmiştir. Bu dişlere beyazlatma yapılırken kullanılan beyazlatıcı üç günde bir değiştirilmiş ve işlemler toplam olarak on iki günde tamamlanmıştır. Bu sürenin sonunda, her üç grupta bulunan dişlerin mikro sertliği vickers yöntemi ile ölçülmüştür., bu sayede ölçümlerin doğruluğu sağlanmıştır.Her iki deney grubunda da, mikrosertliğin, kontrol grubu örneklerine oranla azaldığı görülmüştür. Yapılan istatistiksel analizlerin sonuçlarına göre, whiteness super endo kullanılan 3. Grup ile, kontrol grubu arasında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Deney grupları kendi aralarında karşılaştırıldığında ise whıteness super endo kullanılan 3. Grupta, dentin sertliği, opalescence endo kullanılan 2.
Özet (Çeviri)
Uyan, H.M. (2011). The effect of different bleaching agents on dentin microhardness. İstanbul University, Institute of Health Science, Endodontic Department Phd. Thesis İstanbulAs the aesthetic concerns increasing nowadays, the treatment of discoloured tooth has gain a great importance. Treatment of discoloration tooth, which is colored due to local factors, by intracoronal bleaching techniques following by the root canal treatment is become the one of the most current dentistry practice. Due to more frequent use of bleaching techniques, the effectiveness, reliability, and investigate the effects on dental hard tissues of this applications become an important issue.In this study, the effect of carbamide peroxide and hydrogen peroxide which are the most frequently used agents in intracoronal bleaching, on the dentin micro hardness are evaluated.Sixty human maxillary incisors were used in this study. Teeth are randomly divided in to three group (n=20) Control group. No bleaching agent is applied. For group2, 35% Hydrogen Peroxide (Opalescense Endo, Ultradent, South Jordan, UT) is applied, for group3, 37 % Carbamide Peroxide (Whiteness SuperEndo, Dentscare LTDA, Joinville, SC is applied. The walking bleach method is performed for both gruop2 and group3.Bleaching was performed for twelve days and afterwards vickers method was applied to test the dentin microhardness. All specimens are embedded in acrylic blocks in order to fixed, so that the accuracy of measurements is guaranteed.The micro hardness of both groups is decreased with respect to control group. According to result of statistical analysis, there is a significant difference between the group3, whiteness super endo applied, and control group (p0,05).