İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun edebî eserlerindeki eğitici unsurlar
The educational constituents in the literary works of Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu
  1. Tez No: 317048
  2. Yazar: AYBEGÜM AKSAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KAYAHAN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Eğitim, insanoğlunun yaratılışıyla başlamış ve bilinçli ya da bilinçsiz olarak gerçekleşe gelmiştir. Tarihsel süreç içerisinde eğitimin değeri anlaşılmış, eğitime büyük ehemmiyet verilerek bilinçli bir eylem haline dönüştürülmüştür. İnsanda davranış değişikliği meydana getirmenin yolları üzerine düşünceler üretilmiş, araştırmalar yapılmıştır. Pedagoji ilmînin doğuşu da bu farkındalık sayesinde meydana gelmiştir.Eğitsel farkındalığı gerçekleştirme yolunda edebiyat önemli bir vâsıta olarak görülmüştür. Edebiyat; kültürel, sosyal ve siyasal bilgi birikimlerinin aktarılmasında, bilgi alış-verişinde ve tecrübelerin nakledilmesinde önemli bir görev üstlenir. Edebiyatçının eğiticilik misyonuyla edindiği bu görev, İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun eserleri örnekleminden yola çıkılarak incelenmeye çalışılmıştır.Eğitimin örgün öğretimin çatısı altında sınırlanamaması ve insan hayatının her döneminde, olması mümkün her şeyi vâsıta olarak kabul etmesi sayesinde sözlü kültürden bu yana edebiyat, eğitici bir vasfa sahip olmuştur. Eğitici edebiyatın toplumsal dönüşümlerde kullanılmaya başlaması ile didaktik edebiyat meydana gelmiştir. Didaktik edebiyatın insan eğitimine olan etkisi pedagogların ilgisini çekmiş ve araştırmalara konu olmuştur.?İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun Edebî Eserlerindeki Eğitici Unsurlar? adlı çalışmada pedagoji uzmanı olarak İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun edebî eserlerinde didaktikliği kullanış biçimi incelenmeye çalışılmıştır. Baltacıoğlu'nun eserlerinde hangi pedagojik amaçlarla, hangi unsurları kullanarak eğitime katkıda bulunmak istediği izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education started when the mankind was created, and continued to exist consciously or unconsciously. The value of education was appreciated in the historical process and education was transformed into a conscious act by attaching great importance to it. In order to find the ways to change the behaviours of human beings, many researches were done and many ideas were generated. The science of pedagogy arose by means of this awareness.Literature has been regarded as a prominent instrument for creating educational awareness. Literature holds an important role in conveying cultural, social and political knowledge, in information exchange and in transferring experiences. This duty, which a man of letters has undertaken via his educative mission, has been tried to be analyzed within the framework of the sample on İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu?s works.As education cannot be limited to formal education and accepts every possible thing as an instrument in every phase of human life, literature has possessed an educative qualification as of oral culture. Didactic literature emerged when educative literature started to be used in social transformations. The impact of didactic literature on educating people has attracted the attention of pedagogues and has been the subject of researches.In this study called ?the Educational Constituents in the Literary Works of İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu?, it has been tried to be analyzed how İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu, as an expert of pedagogy, used didactics in his literary works. Besides, it has been tried to be explained for what pedagogic purposes and by using which elements Baltacıoğlu intended to contribute to education in his works.