Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatının hizmet içi eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of Turkish National Police in-service traning courses
  1. Tez No: 317062
  2. Yazar: BEDRİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatının hizmet içi eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesidir.Yapılan çalışma ile Emniyet Genel Müdürlüğünün personelini Türkiye'nin gelişen şartlarına göre hazırlayıp hazırlamadığı araştırılmaya çalışılmıştır. Bilindiği gibi eğitim, sürekli bir yenilenmedir ve bu yenilenmenin hayat boyu devam etmesi gerekir. Aksi takdirde, birey bazında kişilerin, örgüt bazında kuruluşların, makro planda ise devletlerin hayatiyetlerini devam ettirmesi güç görünmektedir. Bu nedenle eğitim, zamanın şartlarını iyi anlama, okuma, karar verme ve uygulama açısından hem bireyler hem de örgütler/toplumlar adına önem arz etmektedir.Okul eğitimi ile bireyler kendilerini, hem toplum hem de meslekleri/kariyerleri için hazırlamaya çalışırlar. Bireylerin eğitimi okulu bitirip meslek sahibi olduklarında eğitim süreci devam etmektedir. Zamanın değişen ve gelişen şartlarına göre mesleğin gereklerini yerine getirebilmek için meslek içi eğitim veya günümüz deyimiyle hizmet içi eğitim devam etmek zorundadır. Hizmet içi eğitim ile kişiler kendileri yeniledikleri gibi, örgütleri oluşturan kişilerin yenilenmesiyle örgütler de yenilenmiş olmakta ve zamanın gerektirdiği koşullarla gerektiği gibi mücadele edebilmektedir.Bu çerçevede, Emniyet Genel Müdürlüğünün hizmet içi eğitim kursları değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın gayesi, verilen kursların hem sayı hem de içerik olarak zamanın gelişen şartlarına cevap verip vermediğini araştırmaktır. Araştırmada iki ayrı soruya cevap aranmıştır. Birincisinde, Emniyet Genel Müdürlüğünün 1995-2011 yılları arasında düzenlediği hizmet içi eğitim faaliyetleri sayı ve içerik yönünden; ikincisinde ise 2011 yılında düzenlenen hizmet içi eğitim kursları, katılımcıların gözüyle değerlendirilmeye çalışılmıştır.1995-2011 yılları arasında verilen hizmet içi eğitim kursları sayısal olarak incelendiğinde, kursların yıllara göre artış gösterdiği görülmüştür. Bu artış, Emniyet Genel Müdürlüğünün personelini zamanın şartlarına karşı hazırlamak ve yenilemek istediği şeklinde değerlendirilmiştir. Örneğin, bilgisayar teknolojisinin hayatımıza girmesiyle bilgisayar kursları, Ceza Muhakemeleri Usul Kanununun (CMUK) değişmesiyle kanuni mevzuatı tanıtmaya yönelik kurslar, kapkaç olaylarının artmasıyla birlikte de kapkaç suçlarını önlemeye yönelik kursların arttığı görülmüştür. İhtiyaç duyulan alanlarda hizmet içi eğitim kurslarının yoğunlaşması ve bu kursların yıllar içerisinde artarak çeşitlenmesi, Emniyet Genel Müdürlüğünün personelini değişen ve gelişen şartlara hazırlamaya çalıştığı şeklinde değerlendirilmiştir. Diğer taraftan, 2011 yılında uygulanan hizmet içi eğitim kurslarının kursiyerler tarafından değerlendirilmesine yönelik hazırlanan ve uygulanan anket sonuçlarına çalışmada yer verilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kursiyerlerin hizmet içi eğitim kurslarını bilgi, içerik ve eğiticiler yönüyle olumlu değerlendirdiği anlaşılmıştır.Özet olarak, yapılan çalışma ile Emniyet Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu hizmet içi eğitim kurslarının, hem sayı hem de içerik olarak arttığı, düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetlerinin personeli zamanın gelişen ve değişen şartlarına göresürekli yenilemeyi hedeflediği ve hizmet içi eğitim faaliyetlerini alan personelin bu kursları amaç, içerik ve eğiticileri yönünden yeterli bulduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate Turkish National Police in-service training courses.In order to conduct this study, two different data sets were used. The first data come from Turkish National Police that include in-service training courses between1995 and 2011. The second data also come from Turkish National Police and include a survey that was conducted in 2011 to participants of in-service training courses in order to obtain their thoughts on in-service training courses.In this vein, this study has three main assumptions. (1) In-service training courses given by Turkish National Police increased between 1995 and 2011, (2) The number of different in-service training courses also increases in the same period, and (3) participants of in-service training courses positively evaluate courses in terms of their knowledge, contents and the level of trainersAccording to study findings, the number of in-service training courses given by Turkish National Police increased between 1995 and 2011. In addition, the number of different courses given by Turkish National Police also increased between 1995 and 2011. In other words, the variety of in-service training courses was increased between 1995 and 2011.Finally, according to survey that was conducted in 2011 to evaluate in-service training courses, most of the participants positively evaluate in-service training course in terms of their knowledge, contents and the level of trainers.