Tunç'un kültür, medeniyet ve eğitim anlayışı
Mustafa Şekip Tunç?s ideas about culture, civilization and education
  1. Tez No: 317061
  2. Yazar: BURAK AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Eğitim ve Öğretim, Biography, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmada; Mustafa Şekip Tunç'un yaşamı, yaşadığı dönemin politik ve kültürel ortamı, mesleki yaşamı açıklanmaya çalışılmıştır. Mustafa Şekip Tunç'un ilgi alanlarının neler olduğu ve kendisinin gerek psikoloji, gerek terbiye ve gerekse felsefe alanlarında hangi şahsiyetlerden yararlandığı, etkilendiği ve ne şekilde bir düşünce yapısına sahip olduğu aktarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca kültüre ve kültürü meydana getiren öğelere ilişkin görüşlerinin yanı sıra, medeniyet anlayışı ve medeniyetlerin doğuş şartlarına yönelik fikirleri de araştırmanın konusudur.
Özet (Çeviri)
In the research, Mustafa Şekip Tunç?s life, political and cultural atmosphere of his time, his professional life were attempted to explain. What Mustafa Şekip Tunç?s interests were and which figures he benefited from and was affected in psychology, disciplining and philosophy and what a way of thinking he had were attempted to transfer. Also ,as well as his views about culture and the elements of culture , his ideas about understanding civilization and the terms of emergence of civilizations are the subjects of this research.