4-7 yaş başlangıç keman eğitiminde kullanılan metotlara yönelik keman eğitimcilerinin görüşleri
The views of the violin intructors towards the methods used forintorductory violin education between ages 4-7
- Tez No: 317073
- Danışmanlar: DOÇ. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında çalışmakta olan keman eğitimcilerinin görüşleri doğrultusunda, 4-7 yaş başlangıç keman eğitimine yönelik metot seçimlerine etki eden faktörlerin neler olduğunu ve bu alandaki metotları ne ölçüde kullandıklarını belirlemeyi amaçlamıştır.Araştırmada veriler, kaynak taraması yapılarak ve anket uygulanarak elde edilmiştir. Anket uygulaması için hazırlanan sorular, araştırmaya kaynaklık eden Suzuki Violin School Book Vol. I, Violin Fun Book for young students, Maia Bang Violin Method Part I, A Tune a Day for violin fun book I, The ABC' s of Violin for absolute beginner book I, I Can Read Music: a note reading book for violin students Vol. I, Picture Yourself Playing Violin, Stepping Stones ve The Fun Factory Violin Book metotları incelenerek ve uzman görüşleri alınarak hazırlanmıştır. Anket, Ankara ilinde bireysel çalgı (keman) eğitimi veren keman eğitimcilerine uygulanmıştır ve elde edilen veriler yüzde-frekans hesapları ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, keman eğitimcilerinin büyük bir çoğunluğunun biçim ve içerik açısından açıklayıcı, yöntem açısından La ve Re telleriyle başlayan metotları tercih ederken, pizzicato tekniği ile başlayan metotları çok fazla tercih etmedikleri ortaya çıkmıştır. Büyük bir kısmının keman eğitiminde, başta piyano olmak üzere eşlik olgusuna önem vermekte oldukları ve parmakların tuşe üzerinde bütün tellerde aynı konumda seslendirildiği metotları kullanmakta oldukları saptanmıştır. Keman eğitimcileri, metot seçiminde öğrencilerin algılama düzeylerinin dikkate alınması gerektiğini belirtmişlerdir. 4-7 yaş başlangıç keman eğitiminde, en çok Suzuki Violin School Book Vol. I, Violin Fun Book for young students, Maia Bang Violin Method Part I metotlarının kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been made in order to specify the factors that affect the choices of methods for introductory violin education between ages 4-7 and to what extent these methods are used in this area in line with the views of violin instructors who work for formal and widely spread training institutions.The data in the research has been collected via literature review and conducting surveys. The questions that are prepared for the survey are based on the opinions received from the experts and with the analysis of the methods in the following sources which are: Suzuki Violin School Book Vol. I, Violin Fun Book for young students, Maia Bang Violin Method Part I, A Tune a Day for violin fun book I, The ABC? s of Violin for absolute beginner book I, I Can Read Music: a note reading book for violin students Vol. I, Picture Yourself Playing Violin, Stepping Stones and The Fun Factory Violin Book. The survey has been conduced to the violin instructors that do individual instrument (violin) training at Ankara province. The data that has been collected from the survey have been analyzed with the usage of percentage-frequency calculations.According to the results of the survey, it has been found out that, majority of the violin instructors prefer explanatory methods for style and content, for practice they prefer methods that begin with La and Re strings, and that they do not prefer the methods that begin with the pizzicato technique much. In addition, it has been found out that, in violin education, they give importance to companionship concept with piano being in the first place and that they use the methods that are performed with fingers being at the same position at touch at all strings. Violin instructors have stated that the perception level of the students should be taken into consideration when deciding for the method. Another conclusion was that, the methods that are used commonly for introductory violin education between ages 4-7 are Suzuki Violin School Book Vol. I, Violin Fun Book for young students, and Maia Bang Violin Method Part I.