Fen bilgisi öğretmen adaylarının küresel ısınma hakkındaki informal muhakemeleri üzerinde bilimin doğasının etkisinin araştırılması
A study about the nature of science?s effect on the preservice science teachers? informal reasoning about global warming
- Tez No: 317157
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmanın amacı Fen bilgisi öğretmen adaylarının küresel ısınma konusu hakkındaki informal muhakemelerinde bilimin doğasını nasıl kavramsallaştırdıklarının ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk olarak bir devlet üniversitesinde öğrenim gören ikinci sınıf 38 Fen Bilgisi öğretmen adayı belirlenerek bilimin doğasına yönelik kavramsallaştırmalarına ulaşılmıştır. Yapılan analizlerin ardından 38 Fen Bilgisi öğretmen adayı arasından dört Fen Bilgisi öğretmen adayı seçilerek ikinci aşamaya geçilmiştir. Bu aşamada ise dört Fen Bilgisi öğretmen adayının informal muhakeme süreçlerini bilimin doğasına yönelik kavramsallaştırmalarını nasıl etkilemekte olduğu araştırılmıştır. Veri analizlerinde betimsel analiz ve içerik analizinden yararlanılmıştır.Ortaya çıkan bulgulara göre Fen Bilgisi öğretmen adaylarının informal muhakeme süreçlerinde sosyobilimsel bir konu olan küresel ısınma hakkında bilimsel verileri tanımlamakta zorlandıkları, deney ve gözlemi bilimin temel unsurları olarak nitelendirdikleri ortaya çıkmıştır. Fen Bilgisi öğretmen adaylarının informal muhakeme süreçlerinde bilimin doğasının ?bilimsel bilginin değişebilirliği? unsurunun etkileri incelendiğinde ortaya çıkan genel kanı, bilimsel bilginin farklı faktörlerin etkisinde değişime uğrayabileceği yönünde olduğu şeklindedir. Araştırmaya katılan dört Fen Bilgisi öğretmen adayının bilimsel bilginin sosyal ve kültürel yapı ile olan ilişkilerine yönelik kavramsallaştırmaları incelendiğinde ise öğretmen adaylarının bu konuda net bir fikir ortaya koyamadıkları ve sonuç odaklı bir informal muhakeme süreci içinde oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal how the preservice Science teachers conceptualize the nature of science in their informal reasoning, regarding the subject of global warming. In line with this purpose, the method of case study was selected among the qualitative study approaches in the research. The study was conducted in two phases. Firstly, 38 second-grade preservice Science teachers, who were receiving education at a state university, were determined and their conceptualizations regarding the nature of science were attained. Following the analyses, four preservice Science teachers were selected among 38 preservice Science teachers and the second phase started. In this phase, a research was performed to find out how the conceptualizations about nature of science of these four preservice Science teachers affect their informal reasoning processes. Descriptive analysis and content analysis were used for the data analyses.According to the findings, it was revealed that preservice Science teachers have difficulty with defining the scientific data about the global warming, which is a socioscientific issue, in their informal reasoning processes and that they qualify experiment and observation as the basic elements of science. Examining the effects of the element of ?tentativeness of the scientific knowledge? regarding the nature of science in informal reasoning processes of preservice Science teachers, the general opinion is that the scientific knowledge might change under the influence of various factors. On the other hand four preservice Science teachers?, who were participated in the study, conceptualizations about the social and cultural embeddedness of scientific knowledge we can claim that preservice teachers can not suggest a clear idea about this subject and they are in a result-based informal reasoning process.