Türkiye'de coğrafya eğitimi: Öğretim programı, öğretmen eğitimi ve ders kitapları boyutu
Geograpy teaching in Turkey: Curriculum, teacher education and text books
  1. Tez No: 317156
  2. Yazar: NİYAZİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 482
Özet
Araştırmanın amacı, 1923-2008 yılları arasında Türkiye'de Coğrafya Eğitiminde, ?öğretim programı, öğretmen eğitimi ve ders kitapları? konularında uygulanan politika ve uygulamaları belirlemek, bu politika ve uygulamaların nicel ve nitel yönden yeterliliğini ortaya koymaktır.Araştırmanın birinci bölümünde; problem durumu, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve araştırmada verilen çeşitli kavramların tanımları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ortaöğretim coğrafya öğretim programı geliştirme çalışmalarına, öğretim programı değişikliklerine bağlı olarak yazılan ve geliştirilen coğrafya ders kitapları ile öğretim materyallerine, coğrafya öğretmenlerinin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimlerle kapasitelerini geliştirme bileşenlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın modeli, veri toplama araçları, verilerin toplanması ve verilerin analizi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan bulgular ve bunların yorumları sunulmuştur. Beşinci bölümde ise analizlerle ulaşılan sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan 2008 yılına kadar geçen süreçte coğrafya bilimine ilişkin olarak öğretim programı, öğretmen eğitimi ve ders kitapları boyutunda ulaşılabilen kaynaklardaki çalışmalar dokümantasyon analizi yöntemine göre taranmıştır. Elde edilen bulgular ve yorumlara bağlı olarak ulaşılan sonuçların çözümüne yönelik olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine politics and applications on the subjects of curriculum, teacher education and text books in geography teaching in Turkey between 1923-2008 years and so, to demonstrate the adequancy of these politics and applications quantitively and qualitatively.At the first part of the research, question of its problem, purpose, importance, hypothesis, limitations and various concepts given in the context has been studied. The second part covers studies on curriculum development concerning secondary geography education, geography text books and teaching materials developed in accordance with the changes in geography curriculum and themes on capacity development of geograpy teachers with in-service and pre- service trainings. In third part research model, instruments of data collection, collecting data and analysis of data has taken place. Findings taken from the results of evaluation of data and their comments have been presented at the fourth part. The last part of the research consists of results of data analysis and recommedations.From the establishment of Turkish republic to the year of 2008 the studies on avaliable resources on curricula, teacher training and text books concerning geograhy science has been scanned according to method of documentary analysis. Connecting to findings and comments, for the solutions of problems some recommendations has been presented.