Fen bilgisi öğretmen adaylarının küresel ısınma hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of pre-service elementary science teachers' knowledge level about global warming
  1. Tez No: 228379
  2. Yazar: BARIŞ EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Fen Bilgisi öğretmen adaylarının, küresel ısınma hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesidir.Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2008-2009 öğretim yılında Gazi Üniversitesi İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma süresince veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen kapalı uçlu likert tipi anket ile elde edilmiştir. Araştırmada olasılıklı örnekleme yöntemlerinden biri olan küme örnekleme yöntemi ile iki örneklem oluşturulmuştur. 328 Fen Bilgisi öğretmen adayından oluşan ilk örneklem ile anketin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ardından 271 Fen Bilgisi öğretmen adayından oluşan ikinci örneklem ile anketin uygulaması gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre Fen Bilgisi öğretmen adaylarının küresel ısınmaya ilişkin bilgi düzeylerinin ortalamanın üzerinde olmasına rağmen bazı konularda bilgilerinin eksik olduğu ortaya çıkmıştır. Fen Bilgisi ilköğretim ve lisans programlarında küresel ısınma konusuna yeterince yer verilmesi ve Fen Bilgisi öğretmen adaylarına etkili bir çevre eğitiminin verilmesi gerektiği düşünülmektedir. Gerçekleştirilen çalışmaya benzer olarak farklı disiplinlerin ele alındığı bir çalışma ile farklı disiplinlerde öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının küresel ısınma hakkındaki bilgi düzeyleri karşılaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine of pre-service elementary science teachers? knowledge level about global warming.Survey method was used in this research, which is one of the quantitative research methods. Population of this research consist of undergraduate students, who have been studying in Gazi University Department of Elementary School Teaching, Science Teaching Program in 2008-2009 academic years. During research, data was gathered via closed-form Likert type Questionnaire, which was developed by the researcher. In this research two samples have been built up via cluster sampling method, which is one of the probability sampling methods. Questionnaire?s validity and reliability studies were carried out with the first sample, which consist of 328 pre-service science teachers. Then the application of the questionnaire was carried out with the second sample, which consists of 271 pre-service science teachers.According to the results pre-service science teachers? knowledge level about global warming is above average but they have lack of knowledge about some issues. It is thought that global warming issue in primary and undergraduate science programs should has been referred more adequately and should has been given an effective environmental education to pre-service science teachers. The knowledge levels of pre-service teachers, who have been studying in different disciplinary, could be compare with a similar study, which is been dealt with different disciplinary.