Yerli ve yabancı turistlerin tüketici olarak sahip oldukları haklar konusundaki bilgi durumları
Domestic and foreign tourists? awareness levels about their rights as a consumer
- Tez No: 317164
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAMİL NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Turizm, İşletme, Home Economics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, ülkemizdeki yerli ve yabancı turistlerin tüketici olarak sahip oldukları haklar konusundaki bilgi durumlarının belirlenmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Kuşadası ve çevresine tatil yapmaya gelmiş 150 yabancı ve 150 yerli turist olmak üzere toplam 300 turist oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket tekniğinden yararlanılmış, veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmaya alınan turistlerin %43.3'ü kadın %51.7'si erkek turistten oluşmaktadır. Turistlerin yarıya yakını (%47.3) lisans ve üstü mezunu olup, yerli turistlerin yaş ortalaması 30.3±9.19, yabancı turistlerin yaş ortalaması 39.8±14.9 ve yerli turistlerin yıllık ortalama geliri 20769.2±2604.3 TL, yabancı turistlerin ortalama geliri 24393.6±2101.2 EURO aralığındadır. Yerli turistlerin %57.3'ü yakınlığından dolayı, yabancı turistlerin %40.7'si doğal güzelliğinden dolayı Türkiye'de tatil yapmayı tercih etmiştir. Turistlerin %25.3'ü tatile seyahat acentesiyle gelirken %74.7'si seyahat acentesi kullanmadan tatile gelmiştir. Seyahat acentesi kullanmadan tatile gelenlerin %50.9'u tatile ailesiyle gelmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin %29.0'u tatile çıkmadan önce tatil hakkında kendilerini aydınlatacak kaynak okurken %71.0 gibi büyük bir çoğunluğu herhangi bir kaynak okumamıştır. Turistlerin %84'ünün tatili sırasında memnun kalmadığı ve şikayetçi olduğu en az bir durum olduğu tespit edilmiştir. Şikayetçi olunan konuların başında %37.6 oranıyla esnaf bulunmuştur. Araştırmaya katılan yerli ve yabancı turistler turizmde tüketici hakları konusunda kendilerini %38.7'si az bilgim var, %27.7'si fikrim yok , %27.3 `ü yeterli bilgim var ve %16.3 `ü de çok az bilgim var şeklinde değerlendirmişlerdir. Genel anlamda tüketici haklarına yönelik tutum, bilgi ve davranış ibarelerine verilen cevaplar değerlendirildiğinde, tüketici haklarının bilinmesi, uygulanması ve bunun tutum haline getirilmesi bağlamında yerli ve yabancı turistlerin yarıdan fazlasının bilinçli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and carried out in order to determine domestic and foreign tourists? awareness levels about their rights as a consumer in our country. 150 foreign and 150 domestic tourists, totally 300 tourists, having come to Kuşadası and its nearby to have a holiday, set the sample of this research. In collecting the research data, the survey technique was utilized, as a means of data collecting tool, survey form was utilized.The number of tourists, included into the research, consists of 43.3 % females and 51.7 % males. Nearly half of the tourists, (47.3 % ) are bachelors and the average age of domestic tourists is 30.3±9.19, the average age of foreign tourists is 39.8±14.9 and the average yearly income of domestic tourists is 20769.2±2604.3 TL, the average yearly income of foreign tourists is 24393.6±2101.2 EURO range. 57.3 % of domestic tourists would have preferred to have a holiday in Turkey because of its closeness and its natural beauties as to 40.7 % of foreign tourists. While 25.3 % of the tourists came through travel agencies, 74.7 % did not any. 50.9 % of tourists not using agencies came for holiday with their families. 29.0 % of domestic and foreign vacationers read preliminary informative resources about their destinations beforehand. The great majority around 71.0% did not read any resource. It was ascertained that 84% of tourists were not satisfied with their holiday and there was at least an occasion that they made a complaint. Craftsmen are the primary grievances at a rate of 37.6 %. Domestic and foreign tourists went in for the research self- assessed in the way that 38.7 % had little information, 27.7 % had no idea, 27.3 % had enough information and 16.3 % had very little information. When the answers about attitude, information and behavior inscriptions aiming at consumer rights evaluated, it was inferred that more than half of the domestic and foreign tourists are aware that consumer rights need to be known for certain, must be implemented, and this attitude be pursued.