Filmlerin ve televizyon dizilerinin destinasyon seçimine etkileri
The effects of films and television series in choosing the destination of tourism
- Tez No: 317166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmada, Tv Dizileri ve filmlerin destinasyon seçim sürecindeki önemi turistlerin görüşleri göz önünde bulundurularak belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ele alındığında tüketicinin hangi faktörlerin etkisinde kalarak bir destinasyonu tercih ettiğinin bilinmesinin, uygun stratejinin belirlenmesi ve uygun araçların kullanılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada alternatif turizm türlerinden kültür turizmi şemsiyesi altında yer alan dizi ve film turizmi ve bu alternatif turizm türünün turistlerin destinasyon seçim kararlarına etkisi incelenmektedir.Araştırmaya katılan turistlere araştırmanın amaçları doğrultusunda veri toplamak amacıyla anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde, turistlerin demografik özelliklerine yönelik sorular bulunurken ikinci bölümünde ise turistlerin destinasyon hakkındaki görüşleri, Tv dizileri ve filmlere yerleştirilmiş destinasyonların turist tercihlerine etkilerini saptamak amacıyla oluşturulmuş sorular bulunmaktadır.Araştırmanın evrenini 2011 yılı Haziran-Eylül tarihleri arasında İstanbul Sultanahmet, Topkapı ve Kapalıçarşı'yı ziyaret eden turistler oluşturmaktadır. Evrenden tesadüfî örneklem yöntemi ile seçilen 601 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Araştırmanın bulgularına göre dizi ve filmlerin turistlerin destinasyon seçme davranışlarına etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the the importance of tv series and films on selection process of destiation by consideration of tourist?s views. It?s been thought that this study will contribute determining the appropriate strategies and using appropriate materials by knowing which factors influence consumers? destination choice. In addition, this study analiyses the affects of movie and tv tourism which is related to culture tourism that is one of form of the alternative tourism on tourist decision making.A survey form is used to gather data in line with the aims of the study to tourists involved. Survey consist of two categories. First category is about demographic characteristics of tourist. Second category comprises questions about views of tourists on destination and the affects of tv series and movies on tourists? destination choice.The target population of the studyis tourist who visited Sultanahmet, Topkapı Palace and Grand Bazaar in Istanbul in the period of June to September of 2011. In this study the 601 tourists are the sample population which is determined by random sampling method .According to the results of this research there are affects of tv series and movies on tourists? destination selection behaviours.