Türkiye'de ilköğretimin tarihsel gelişimi (1970?2010)
The historical development of the primaryschool in Turkey (1970?2010)
- Tez No: 317178
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de okul öncesi eğitim ve ilköğretimde 1970?2010 yılları arasında meydana gelen durumlar belli temalar çerçevesinde ortaya koyulmuştur. Bu temalar; yasal düzenlemeler, politikalar, eğitim programları, ders kitapları, öğretmen yetiştirme, hizmet içi eğitim, sekiz yıllık kesintisiz temel eğitim, projeler, coğrafi erişim, sayısal gelişmeler, fiziki yapı ve finansmandır.Araştırma nitel araştırma özelliği göstermektedir. Niteliği itibarıyla tarihsel, yapılışı itibarıyla ise dokuman incelemesi özelliğindedir. Araştırmanın analizinde doküman analizi yöntemi kullanılmıştır.Araştırma beş bölümde yapılandırılmıştır. İlk bölümde araştırmanın problemine, amacına, önemine, sınırlılıklarına ve tanımlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ilgili araştırmalara, üçüncü bölümde araştırmanın yöntemine; modeline, verilerin toplanmasına, verilerin analizlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulara ve yorumlara, beşinci yani son bölüm ise araştırmanın sonuç ve önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pre-school and primary education in Turkey situations that occurred between the years 1970-2010 has been put forward within the framework of certain themes. These themes are the legal regulations, policies, training programs, textbooks, teacher training, in-service training, the eight-year compulsory basic education, projects, geographical access, digital developments, the physical structure and financing.Research has characteristics of qualitative research. As the nature of the historical construction of the document review by the character. Analysis, document analysis method has been used in research.The research is structured in five sections. In the first part the research problem, purpose, significance, limitations and definitions are given. Research on the second part, the third part, the method of research, model, data collection, data analysis, are presented. In the fourth chapter the findings from research and interpretations, conclusions and recommendations of the fifth, so the last part of the study are presented