İlköğretim müfredatında yer alan çevre konularındaki FTTÇ kazanımlarına ulaşılma düzeyi ve öğrencilerin bu konulara karşı tutumlarının araştırılması
Research of reaching levels of environmental issues? STSE gains which are in the primary school?s curriculum and students ' attitudes towards these issues
  1. Tez No: 317179
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÖZLEM ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, öğrencilerin ilköğretim 4-5-6-7 ve 8. sınıf fen ve teknoloji öğretim programında yer alan çevre konularına ilişkin FTTÇ kazanımlarına ulaşma düzeyleri, çevresel konulara karşı tutumları ve öğrencilerin çevre bilgi düzeylerindeki farklılıkları tespit edilmiştir. Tüm bu amaçlar doğrultusunda, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Antalya ili Elmalı ilçe merkezinde bulunan 4 ilköğretim okulunda öğrenim gören 633 4,5,6,7 ve 8. sınıf öğrencisine ÇBT ve ÇTA uygulanarak betimsel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Uygulanan ÇBT ve ÇTA öntest ve sontest olarak 2011-2012 eğitim-öğretim yılı 1. dönem başında ve 2. dönem sonunda uygulanmıştır. Test ve anketlerin uygulanması sonucu elde edilen veriler, SPSS 17.0 istatistik programında, bağımsız örneklem T-testi ve varyans analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Fen ve Teknoloji Programında yer alan FTTÇ öğrenme alanının, öğrencilerin çevre bilgi düzeylerinin artmasına etkili olduğu, çevresel tutumlarına etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, students? reaching levels of STSE gains which are in the primary schools 4-5-6-7 -8th grades of education programs of science and technology, attitudes of according to environmental conditions and differences in levels of environmental information are determined. All of these purposes, in academic year of 2011-2012, a descriptive study was conducted to 4-5-6-7-8th grade?s 633 students of four primary schools who are educated at the city center of Elmalı which is small town of Antalya by applying environmental knowledge test and environmental attitudes survey. Environmental knowledge test and environmental attitudes survey were applied as pretest and posttest at the beginning of 1st term and at the end of 2 nd term of the academic year 2011-2012. The data obtained by application of the test and surveys were analyzed by SPSS 17.0 statistical program with help of independent samples T-test and analysis of variance. As a result of this analysis, we saw that the STSE learning area of Science and Technology Program effects increasing of students? level of environmental knowledge, however it does not occur any change in their environmental attitudes.