Yabancı dil öğretiminde basılı materyallere sağlanan mobil çokluortam desteğinin kelime öğrenimine ve motivasyona etkisi
The effect of mobile hypermedia supported printed materials in foreign language learning on vocabulary learning and motivation
  1. Tez No: 317182
  2. Yazar: RIDVAN KAĞAN AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mobil araçların sahip olduğu ulaşılabilirlik, kişiselleştirilebilirlik ve taşınabilirlik gibi kendine özgü nitelikler, öğrenciler için sınıf dışı öğrenme, alıştırma ve uygulama çalışmalarının gerçekleştirilmesinde büyük bir potansiyel sunmaktadır ve birçok yarar sağlayabilir. Bu potansiyeli kullanarak dil öğreniminde cep telefonlarının kullanımını araştıran çok az sayıda çalışma vardır. Öğrencilerin kelime hazinelerinin geliştirilmesinde mobil cihazların kullanılması üzerine yapılan araştırmalar ise yok denecek kadar azdır. Bu çalışmanın temel amacı cep telefonu teknolojisini kullanarak eğitim ve öğretim süreçlerinin etkin ve verimli hale getirilmesine katkıda bulunmaktır.Bu çalışma ile İngilizce eğitiminde, cep telefonlarının kullanımı ile ilgili potansiyeli ortaya çıkarmak ve özellikle cep telefonlarının kelime öğrenimine olan etkilerinin araştırması hedeflenmektedir. Bu araştırmada nitel veriler, nicel verilerle elde edilen bulguları desteklemede kullanılmıştır. Toplanan nitel ve nicel veriler hibrit yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel veriler karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA analizine tabi tutulmuş; nitel verilen analizinde ise örüntü analizi işe koşulmuştur.Araştırmanın nicel kısmında öntest/sontest kontrol gruplu deneysel tasarım deseni kullanılmıştır. Nitel kısmında ise araştırma sonunda öğrencilerle yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve açık uçlu soruların yer aldığı değerlendirme anketi uygulanmıştır. Çalışmanın katılımcıları Ankara'da bulunan bir üniversitemizin İngilizce bölümündeki öğrencilerdir. Bu çalışmada aynı içeriğin kitap ile mobil cihaz desteği ve ders kitabı ile işlenmesinin kelimelerin öğrenilmesinde etkililiği karşılaştırılmıştır. Nicel verilerin analiz sonuçları cep telefonu kullanımının kelime öğreniminde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Görüşmelerde ve açık uçlu anket sorularına verilen cevaplar bu sonucu desteklemektedir. Bütün katılımcılar kullanılan cep telefonu uygulaması hakkında olumlu geri bildirimler vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Properties of mobile devices such as accessibility, mobility and personalizationhave a big potential for students in activities and practices outside the classroom and these properties may provide various benefits for children. There are few researches about mobile phone usage in foreign language learning with these potentials. There is almost no research about using mobile phones to extend students? vocabulary knowledge. The main purpose of this research is to make the teaching and learning processes more effective and efficient with using mobile phone technology. This research aims to bring out the potential of mobile phone usage in English language learning and search the effects of mobile phones on language learning. Participants are students from Gazi University Foreign Language Teaching Department in Ankara. Qualitative data is used to support the quantitative data findings in this research. Qualitative and quantitative data is analyzed with hybrid methods. Quantitative findings are analyzed with two factored ANOVA for mixed researches. Qualitative findings are analyzed with pattern analysis. Pre-test post-test experimental design with control group has been used in quantitative research part. Semi-structured interviews have been done with students and students answered to open-ended questions in an evaluation survey. Mobile supported printed material and only printed material has been compared in order to find which one is effective to learn the same vocabulary content. The quantitative data findings showed that mobile phone usage has a positive effect on vocabulary learning. Findings from interviews and surveys also support this result. All participants gave positive feedbacks about the vocabulary learning application used on mobile phone.