Metafizik ve psikanalizin modernizm ve sonrası sanata etkisinin değerlendirilmesi: KTÜ örneği
Evaluation of the influence of metaphysics and psychoanalysis on modernist and post-modernist art: Case of KTÜ
- Tez No: 317184
- Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı; Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencilerinin Modernizm ve sonrası sanatta metafizik ve psikanaliz ile ilgili mevcut bilgi düzeyleriyle eğitim seminerleri sonundaki bilgi düzeyleri arasındaki farkı araştırmak ve bu konuya ilişkin aldıkları eğitimin değerlendirilmesidir.Bu araştırmada, deney grubu ön test, son test deneysel deseni ile karma yöntem kullanılmıştır. Karma yöntem, nicel ve nitel araştırma tekniklerinin bir arada kullanıldığı araştırmalardır.Araştırmaya, 2011-12 Eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Karadeniz Teknik Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim Eğitimi Anabilim Dalı'ndan 153 öğrenci katılmıştır. Örgün ve ikinci öğretim öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen bu araştırma, resim ve grafik atölyelerinden 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın nicel kısmında, öğrencilerin bilgi düzeylerinin belirlenebilmesi için modernizm ve sonrası sanatta metafizik ve psikanaliz konulu 26 sorudan oluşan ön test uygulanmış, sonrasında ise üç hafta boyunca bu konuda psikanalitik eleştiri yöntemine göre interaktif olarak eğitim seminerleri verilmiştir. Eğitim seminerlerinden iki hafta sonra ise son test uygulanmıştır. Ön ve son test sonrasında, araştırmaya katılan 3 ve 4. sınıf öğrencilerden 7'şer kişilik odak gruplar oluşturularak eğitim seminerlerinden önce almış oldukları eğitimin yeterliliğini tartışmaları ve bunu eğitim seminerleri ile karşılaştırmaları istenmiştir. Başarı testine katılan 2. sınıf öğrencileri Sanat Eleştirisi Dersini almamış oldukları için odak grup görüşmesine dâhil edilmemişlerdir.Araştırmanın nicel boyutunu oluşturan veri toplama aracı (başarı testi) ve buna ilişkin alt problemlerin analizi SPSS programı ile nitel boyutunu oluşturan veri toplama aracı (odak grup görüşmesi) ise betimsel analiz ile gerçekleştirilmiştir.Sonuçta öğrencilerin geleneksel yöntemle (pedagojik sanat eleştirisi) aldıkları sanat eleştirisi dersi ile eğitim seminerleri (psikanalitik sanat eleştirisi) karşılaştırıldığında, eğitim seminerinin geliştirilen başarı testine göre öğrencilerin bilgi düzeylerini olumlu yönde etkilediği bilgisine ulaşılmıştır. Ayrıca öğrenciler, Çağdaş Sanat Tarihi ve Sanat Eleştirisi derslerini kapsam, öğretim elemanı ve yöntem açısından yeterli bulmadıklarını ifade etmişlerdir.Sonuçlar doğrultusunda modernizm ve sonrası sanat eserlerinin psikanalitik sanat eleştirisi yöntemi ile incelenmesi, çağdaş sanat tarihi ve sanat eleştirisi derslerinde teknoloji kullanımının etkinleştirilmesi ve bu dersleri veren öğretim elemanlarının bilinçlendirilmesi, sanat eleştirisi dersinin devamı olabilecek çağdaş sanat eleştirisi dersinin programa dâhil edilmesi gerektiği düşünülerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective of this research is to survey the difference between present metaphysics and psychoanalysis knowledge level of art of the students of Department of Fine Arts Education in Art Teaching Field regarding Modernism and Postmodernism and knowledge level following training seminars and to evaluate the education they had in relation with this issue.In this research, experimental group preliminary test, last test experimental pattern and integrated method has been utilised. Integrated method is the researches where the quantitative and qualitative research techniques used together.153 students have participated in the research from Karadeniz Technical University Department of Fine Arts Section Art Teaching Field during 2011-12 Education-teaching spring term. This research has been realised by participation of formal and secondary education students and 2nd, 3rd and 4th class students from drawing and graphics department.In quantitative part of the research, a preliminary test with 26 questions has been applied in order to determine the knowledge level of the students regarding metaphysics and psychoanalysis in modernism and postmodernism art and interactive training seminars have been provided for three weeks in accordance with psychoanalytic criticism method on this issue. Last test has been applied after two weeks following the training seminars. After the preliminary and last test, focus groups with 7 students from 3rd and 4th classes have been constituted and discussions on the sufficiency of the education they had provided before training seminars and comparison of this with training seminars are requested. As 2nd class students who have joined to achievement test did not taken Art Critisism Course are not included to focus group discussions.Data collection tool (achievement test) forming the quantative dimension of the research and analysis of related sub problems is effectuated by SPSS program and data collection tool (focus group negotiation) has been realised by descriptive analysis.As a result when the art criticism course depending on traditional method (pedagogic art criticism) and training seminars (psychoanalytic art criticism) are compared, it is reached to the notion that the training seminars have affected the knowledge level of the students according to the improved achievement test. Additionally students stated that they have not found sufficient the Contemporary Art History and Art Criticism courses regarding their scope, instructor and method.In the light of the findings, the following proposals are made: modernist and post-modernist works of art shall be analysed through method of psychoanalytic criticism, use of technology in history of contemporary art and art criticism courses should be encouraged, the instructors teaching those lessons should be enlightened, and finally contemporary art criticism class, which would serve as a follow-up to art criticism course, should be developed and integrated into the schedule.