Türk bankacılık sistemi içinde Merkez Bankası'nın rolü ve önemi
The role and importance of the Central Bank in the Turkish banking system
  1. Tez No: 317335
  2. Yazar: SERKAN DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Finans sektörünün önemli araçlarından hatta en önemlisi ise gerekli zamanlarda reel sektörü finanse eden bankalardır. Bankalar finans kuruluşları içinde para piyasalarının en temel unsurlarından biri olarak tanımlanmaktadır. Bankalar birçok ülkede finansal sistemin temel taşını oluşturmakta ve ekonomik gelişmelerde önemli rol oynamaktadırlar.Merkez bankaları günümüz ekonomilerinin en temel kurumlarından biridir. Merkez bankası ülkenin para politikasını belirler, yürütür; karar ve uygulamalarıyla ülke ekonomisinin gelişimini büyük ölçüde etkiler.Bu çalışmada, genel bankacılık tarihi, Türkiye Bankacılık tarihi ve ekonomik tarihsel olaylar ele alınmakta, merkez bankalarının tarihçesi, yapısı, temel fonksiyonları ve uyguladığı para politikaları üzerinde durulmaktadır.Türk bankacılık sisteminde Merkez Bankası'nın rolü ve öneminin ele alındığı bu çalışmada merkez bankacılığının doğuşu, merkez bankacılığının önemi, Türkiye'de Merkez Bankasının tarihsel gelişimi, T.C. Merkez Bankası'nın görev ve yetkileri, T.C. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı, Merkez bankasının diğer bankalarla ilişkileri konuları üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important tools of financial sector are banks, that funded the real sector when it?s required. Banks are defined as one the most basic element of Money markets in financial institutions. In many countries, banks constitute the cornerstone of the financial system and they play an important role in their economic developments.In today?s economies central banks are one of the most basic institutions. The central bank sets monetary policy in the country and by decisions and practices it effects the development of the country?s economy.In this study, general banking history, Turkish Banking history, economic historical events are discussed and central bank?s history, structure, basic functions, central bank?s monetary policies are focused.In this thesis, the role and importance of the Central Bank of the Turkish system is discussed and the birth of central banking, the historical development of the Central Bank of Turkey, the importance of the Central Bank of Turkey, the Central Bank of Turkey?s functions, aims and powers, independence of the Central Bank of Turkey, and relationships between the Central Bank of Turkey and other banks.