Küresel kuruluşlar, düzenlemeler ve gelişmekte olan ülkelerin konumu
Global institutions, regulations and the position of developing countries
- Tez No: 317415
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Küreselleşme ile birlikte ulus devletin azalan hegemonyası, yeni bir hegemonya biçiminin ve bu yapı içerisinde yer alan etkili aktörlerin ortaya çıkışını akla getirmektedir. Yeni hegemonya biçiminde küreselleşme ile birlikte, üretim, yatırım, istihdam ve satış kararlarında ulus devletten bağımsız hareket eden ulus-ötesi sermayenin söz sahibi olduğu bir süreç yaşanmaktadır. Üretimin küreselleşmesi; politik sürecin, kültürel ve ideolojik sürecin, şirketlerin, toplumsal grup ilişkilerinin de küreselleşmesine neden olmaktadır ve üretim tarzındaki değişimin, hegemonya değişimine de neden olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, küreselleşmenin ulus-ötesi sermayenin doğrudan yatırımlar ve şirket birleşme ve satın almaları yoluyla ülke dışına akması, zaman içinde ulus devletten bağımsız ve onu yönlendiren bir yapıya dönüşmesi sonucunu doğurmaktadır. Ulus-ötesi sermaye gittiği ülkelerde kendi yandaşlarını da yaratmıştır. Tez boyunca Gramsci'nin altyapı ve üst yapıda meydana gelen değişimin hegemonyadaki değişimi de beraberinde getirdiğine dair görüşleri, Küresel Kapitalist Okul'un ulus-ötesi kapitalist sınıf ve oluşturduğu hegemonya açısından yaptığı değerlendirmeler ile birlikte ele alınarak, yeni bir hegemonyanın varlığı ortaya konulmuştur. Ayrıca gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin konumu, merkez ? çevre ilişkilerinden ziyade her iki tarafta yer alan emek ve sermayenin yaşadığı çatışmalar göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, ulus-ötesi sermayenin hegemonyası için gerekli düzenlemelerin uygulamaya konulmasında önemli role sahip olan ulus-ötesi kuruluşların ve hegemonya açısından rızanın oluşması için aracı olan ideolojik ve kültürel unsurların varlığı göz önünde bulundurulmuştur. Gelinen noktada ulus-ötesi sermayeye karşı gelişen tepkide küresel çapta yaşanmaktadır ve oluşan küresel tepkiler, tez içinde ayrıntıları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
By globalisation, the hegemony of the nation state is diminishing. In this process, the presence of a new form of hegemony and its actors should be addressed. In this new form of of hegemony, production, investment, employment and sales decisions are taken globally and independently from nation state, by transnational capitalist class. The globalisation of production leads to transnationalization of political process, culturel-ideological process, corporations and social groups relations. Thus the effect is seen on the exchange of hegemony with the change on the mode of production. Transnational capitalist class goes abroad through foreign direct investment, mergers and acquisitions and it leads the nation state to take its independent decisions and finds followers in the host countries. Therefore, change in the Gramsci?s base-superstructure bring along the change in the hegemony. Gramsci?s arguments and Global Capitalist School?s arguments taken into account to evaluate transnational hegemony . So throughout the thesis, both developed and developing countries position are not about core and periphery relations but the labour- capital conflict in both sides. In this context transnational institutions are important for implement of rules which transnational capitalist class needs. However the existence of ideological and culturel elements are considered because of the formation of consent in hegemony. At this point, in response to transnational capital, growing globally.