Ergenlerde öfke duygusu, benlik algısı, Tanrı algısı, suçluluk ve utanç duyguları açısından bir değerlendirme: Diyarbakır örneklemi
The relationship between, self perception, God perception, guilty, shame, anger towards herself/himself and behaviours related to anger in adolescent
  1. Tez No: 317544
  2. Yazar: TAHSİN KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada ergenlerin, benlik algısı, Tanrı Algısı, Kişilerarası öfke ve öfkeye Yol açan durumlar arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 1536 ergen oluşturmaktadır.Araştırmada katılımcıların Tanrı Algısı, benlik algıları ve kişiler arası öfke ve öfkeye yol açan durumlar değerlendirilmiştir. Bu amaçla önce ilgili literatür taranmış ve bilgiler amaca uygun olarak bir araya getirilmiştir.Ayrıca çalışmanın uygulama alanı için ölçme araçları belirlenmiş ve seçilen örnekleme uygulanmış, veriler Windows için hazırlanmış spss 14,0 paket programı ile araştırmacı tarafından analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, w examined the relationship between, god perception, self perception, anger towards herself/Himself and behaviours related to anger in adolescent. The sample of the study is formed by 1536 adolescents. God perception, self perception and Anger towards herself/himself and behaviours related to anger was investigated. Foe this purpose,we first reviewed the reviewed the literature and systematized the related knowledge in accordence wiht the aim of this study.In addition Determined assesment materials were administered to the sample. Using spss 14.0 package programme. collected data were analyzed by the researcher.