Kilo değişiminin yüz morfolojisine etkilerinin araştırılması
The evaluation of weight change effect on facial morphology
  1. Tez No: 317546
  2. Yazar: GİZEM ESLEK
  3. Danışmanlar: DR. AYŞİM TUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Kamu Yönetimi, Forensic Medicine, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüz morfolojisi, bireylerin kimliklendirilmesine olanak sağlayan en önemli biyometrik verilerden biridir. Yaşlanma, ameliyatlar, kilo değişimleri ve hastalıklar gibi nedenlerle yüz morfolojisi üzerinde belirgin farklılıklar oluşabilir. Bu farklılıklar bireyleri kimliklendirmede de sorunlara yol açabilir.Bu çalışmada, kilo değişiminin yüz üzerinde oluşturduğu farklılıkların tespiti amaçlanmaktadır. Örneklem grubumuzu oluşturan 20 ve 40 yaş arası kilo değişimi yaşamış toplam 61 kişinin (42 kadın, 19 erkek) kilo değişimi öncesi ve sonrasını gösteren fotoğrafları karşılaştırılmıştır. Bireylerin kilo değişimi yaşamadan önceki görünümlerini gösteren fotoğraflar, kişilerin kendi arşivlerinden alınmıştır. Kilo değişimi sonrası görünümlerini gösteren fotoğraflar ise tarafımızca uygun açıdan çekilmiştir. Fotoğraflar, süperimpozisyon tekniği ile üst üste çakıştırılarak karşılaştırılmış ve üzerinden antropometrik ölçümler alınarak farklılıklar tespit edilmiştir.Bulguların, Excel ve SPSS 17.0 programı yardımıyla istatistiksel analizleri yapılan bulgular cinsiyete göre sınıflandırılmış, sonuçlar t testi ile kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facial morphology is one of the most important biometric outcome which makes the forensic identification possible. Aging, operations, weight changes and operations are some the main reasons of changes in facial appearance. These can also cause forensic identification problems .The aim of this study is to determine the differences due to weight change. The photographs of 61 people (42 females and 19 males), between the ages 20-40, were compared before and after the weight change. The photos before the weight change were taken from their own personal archives. The photos of the recent appearance were taken by us from the proper perspective. The photos were compared and contrasted with the superimposition technique by putting them on top of each other. The differences were found out by anthropometric measurements.The findings were analyzed statistically in the EXCEL and SPSS 17.O and classified according to the gender. The results were checked with t tests.