Bir KGB operasyonu: Cambridge Beşlisi
An operation of KGB: Cambridge Five
  1. Tez No: 317554
  2. Yazar: FERİT TEMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖNDER AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
?Cambridge Beşlisi? Sovyet İstihbaratı tarafından 1930'lu yıllarda gerçekleştirilen bir operasyon sonucunda devşirilmiş kişilere denilmektedir. Bu yıllar Büyük Buhran'ın dünya genelinde yol açtığı sosyal, siyasi ve ekonomik yıkım nedeniyle kapitalizme karşı derin bir nefretin duyulduğu, buna karşın komünizmin en ideal düzen olarak görülmeye başlandığı bir dönem olmuştur. Böyle bir konjonktürü fırsat bilen KGB, İngiltere'nin önde gelen aristokratik ailelerinden olan ve Cambridge Üniversitesi'nde eğitim gören bir grup genci komünist ideoloji bağlamında devşirmiş ve onların SIS, MI-5, Dışişleri Bakanlığı gibi stratejik kurumlara Sovyet casusu olarak girmelerini sağlamıştır. Söz konusu KGB casusu İngilizler 1930'ların ortalarından itibaren gizli birer komünist olarak SSCB'ye hayati derecede önemli hizmetlerde bulunmuş, İngiltere başta olmak üzere Batı Bloku'nun en mahrem devlet sırlarını uzun yıllar olduğu gibi KGB'ye sızdırmışlardır. Cambridge Beşlisi'nin komünizmin kalesi olarak görülen SSCB'ye yaptığı hizmetler arasında özellikle bu ülkenin II. Dünya Savaşı'ndan zaferle ayrılması için verilen mücadelenin yeri apayrıdır.Bununla birlikte anılan Sovyet casusları açısından işler her zaman yolunda gitmemiş, bazen deşifre olmaları an meselesiyken kurtulmayı başarmış, bazen de bu kadar şanslı olmayarak ifşa olmuşlardır. Cambridge Beşlisi'nin Dışişleri Bakanlığı'nda diplomat olarak çalışan üyeleri Donald Maclean ve Guy Burgess 1951 yılında deşifre olmaları üzerine KGB tarafından düzenlenen bir operasyonla SSCB'ye kaçırılmıştır. Aynı akıbet 1963 yılında şebekenin ?üç numaralı? kişisi olarak deşifre olan Kim Philby için de geçerli olmuştur. Buna karşılık ?dört numara? Anthony Blunt ve ?beş numara? John Cairncross MI-5 ile yargı dokunulmazlığı karşılığında anlaşmıştır. Böylece ancak Soğuk Savaş'ın bitimine müteakip dünya kamuoyu Cambridge Beşlisi şebekesinden etraflıca haberdar olabilmiştir.
Özet (Çeviri)
`Cambridge Five? is the name given to the people who were recruited through an operation conducted by Soviet Intelligence Service in the 1930?s. Those years were regarded as a period in which a deep hatred occured against the capitalism, as a result of social, political and economic collapse caused by the Great Depression seen in the world generally, and on the contrary, in which communism started to be seen as the best order. Regarding this conjuncture as opportunity, KGB recruited a group of young people from famous Britain aristocratic families who were taking education at Cambridge University in the context of communist iedology and provided them to enter very strategic institutions such as SIS, MI-5 and the Ministry of Foreign Affairs as Soviet spies. These afore mentioned English KGB spies provided vitally important services for the USSR as secret communists since the mid-1930?s, leaked the top secrets of the Western Bloc, particularly Britain to KGB, as usual. The struggle for winning the Second World War has a privilege place among the services given by the `Cambridge Five? for the USSR, seen as the stronghold of communism.However, everything did not go well all the time as planned for these Soviet spies. They sometimes escaped at the last second before they were exposed, but sometimes they were not so lucky and they were disclosed. After being exposed in 1951, Donald Maclean and Guy Burgess, the members of the `Cambridge Five? working in the Ministry of Foreign Affairs as diplomats, were smuggled to the USSR with an operation held by KGB. The destiny was the same for Kim Philby, who was exposed as `number three? of the gang in 1963. On the other hand, Anthony Blunt - `number four? and John Cairncross ? `number five? had succeded to come to an agreement with MI-5 in return for judicial immunity. Thus, world opininon just become aware of the `Cambridge Five? in detail only after the end of the Cold War.