Yeni ürün geliştirme ve bankacılık sektöründe bir örnek uygulama
New product development and a sample of research in the banking sector
- Tez No: 317562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULUN AKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüz ekonomi koşulları ve rekabet ortamında hizmet pazarlamasının önemi giderek artmaktadır. Ekonomide önemli yer tutan bankaların hizmet pazarlamasına önem vermeleri ve yeni hizmet arayışına girmelerinin sebeplerinin başında da bu rekabet gelir. Yoğunlaşan bu rekabet koşulları içinde bankalar yeni ürün geliştirme çalışmalarına oldukça önem vermektedir. Çünkü bu süreçte yenilik tercihlerinin doğru yapılması, yeni ürün geliştirme sürecinin ve pazarlama bileşenlerinin doğru planlanması ve uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle söz konusu çalışmanın banka kredileri bazında yapılacak yeni ürün tespiti ve yeni ürün geliştirme çalışmalarına ihtiyaç duyulması noktasında, yol gösterici ve ışık tutucu bir çalışma olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In contemporary economy, service marketing and competitive markets has gained more important than before. The main reasons of searching new services is competition, which banking system is important points of this economy. According to this view, in this survey banks are having attention to process of new product development. At this point, it has to be chosen correct innovation and executed correct process of new product development and marketing components. Consequently, it is presented suggestions of consumers and the effects of new product development. At the point of need about new products and new product development, this research is intended to throw fresh light on a subject and being a guiding principle.