La notion de l'erinnerung dans la phénoménologie de l'esprit de Hegel
Hegel'in tinin görüngübiliminde erinnerung mefhumu
- Tez No: 317595
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Genel olarak bu çalışmada ele aldığımız Erinnerung kavramıdır kısaca özetleyebiliriz. Gerek bilinç, gerek Tin'in her türlü eylemi, Erinnerung'a, yani zamansal ve mekânsal deneyimin içselleştirmesin dayanmaktadır. Bilinç, bilinç olabilmek için, Tin de Tin olabilmek için kendi geçmişini, kendine geri dönerek yeniden kavramak zorundadır. Hegel'ci anlamda İdealizm de bundan ibarettir: akılsal hakikat dışsal bir şekilde elde edilemez. Ancak iç'e dönerek, bu iç'te kendini yeniden tanıyarak hakikate ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to show that any conscious experience depends on the externalizationof Erinnerung who internalizes space-time of the mind. It is through this reciprocal relationship that it becomes possible to give meaning to history, as the internalizationof the spirit and nature, as the externalization of the mind. And analysis on Erinnerung in absolute knowledge leads us to an important result: the rational truth cannot be imposed externally to consciousness; she must win it by discovering the meaning of his own development.