Makedonya'da Türk çocuk edebiyatı
Turkish children literature in Macedonia
- Tez No: 317654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Makedonya'daki Türk Çocuk Edebiyatı, Balkanlardaki diğer Türk Çocuk Edebiyatlarıyla kıyaslandığında en gelişmiş ve en fazla eser vermiş olanıdır. Bu çalışmada Yugoslavya zamanında başlayan Modern Türk Edebiyatının oluşumunun tarihsel ve sosyolojik eleştiri yöntemiyle incelemesi yapılmıştır.Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Balkan adı ve tarihi üzerinde durulmuştur. Yakın Çağ ile birlikte Makedonya'nın Balkanlardaki durumundan bahsedilmiştir. Balkan adı ve tarihi üzerinde durulmasının nedeni çalışmanın Makedonya'daki Türk Çocuk Edebiyatından bahsetmesidir. Bölgenin coğrafyası ve tarihî geçmişi, çocuk edebiyatının neden en fazla eser vermiş edebiyat türü olduğunu gözler önüne sermektedir.İkinci bölümde ise tümdengelim yöntemiyle önce Makedonya Türk Edebiyatının gelişimi ve Türkçe eğitim hayatından bahsedilmiştir sonra Makedonya Türk Çocuk edebiyatı ve ürünleri incelenmiştir. Makedonya'daki Türk Çocuk Edebiyatının gelişmesinin Türkçe eğitimle ile yakından ilgilidir. Okullarda okutulacak özgün Türkçe hikâye ve şiirlere ihtiyaç duyulduğundan bölgedeki Türk yazarlar çocuklar için yazmaya yönelmiştir.Sonuç olarak Makedonya'daki Türk Çocuk Edebiyatının genel özellikleri ortaya konulmuş ve bu edebiyatla ilgili kendi görüşlerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that Turkish Children Literature in Macedonia is the most improved and the most given works of literatures when comparing with other Turkish Literatures in Balkans. In this study, starting in the era of Yugoslavia formation of Modern Turkish Literature is analyzed by the method of historical, sociological and Marxist critique.This study consists two main episodes. In the first episode, it is focused name and the history of Balkan. With Modern Era, it is discussed the place of Macedonia in the Balkans. The reason that we mentioned about name of Balkan and its history is the thesis about Turkish Childeren Literature in ?Macedonia?. Balkan?s historical background and its geography reveals why is the children's literature has given more work than other types.In the second episode, by the method of deduction firstly we mentioned about development of Macedonian Turks Literature and Turkish education system after that we analyzed Turkish Children Literature in Macedonia and their works. Turkish education is closely related to the development of the Turkish Children's Literature in Macedonia. It is needed to original Turkish stories and poems as lecture in the region, so Turkish writers tended to write for children.