Makedonya-kanatlar köyü folkloru üzerine bir inceleme
A review on the folklore of Kanatlar village in Macedonia
  1. Tez No: 515025
  2. Yazar: GÜLÇİN BALAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Türklerin kadîm kültür coğraflarından olan Balkan yarımadasında günümüzde birçok Türk yaşamakatadır. Makedonya'da bulunan Kanatlar köyünde yaşayan Türkler de Türk dünyasının mirasçılarıdır. Bu bakımdan Kanatlar köyünün folklorik özelliklerinin tespit edilmesi gerekli bir konudur. Tarihsel ve kültürel kodların bulunduğu halk bilgisi ürünlerinin incelenmesi ve tespit edilmesi bu bağı kanıtlama noktasında oldukça önemlidir. Balkan coğrafyası Türk kültürün nüfuz ettiği önemli olanlardan biridir. Kanatlar köyü de bir Türk köyü olması sebebiyle bu kültür coğrafyasının önemli bir parçasıdır. Bu çalışmada, Kanatlar köyünün folklor unsurlarını teşkil eden; doğum, evlenme ve ölüm gelenekleri, inançları, yemek kültürü, çocuk oyunları, mimari gelenekleri, sözlü ve yazılı halk edebiyatı ürünleri derlenmiş, sınıflandırılmış ve incelenmiştir. Ayrıca, Kanatlar köyünün tarihi, coğrafyası, ekonomisi ve sosyo-kültürel özellikleri hakkında da bilgiler verilmiştir. Kanatlar köyünün folklor özellikleri tespit edilirken alanda gözlem ve görüşme yöntemi kullanılmıştır. Sözlü kültürden derlenen halk bilimi ürünleri deşifre edilerek yazıya geçirilerek kalıcı hale getirilmiştir. Kanatlar köyünün folklor varlığını ortaya koyabilmek için sözlü ve yazılı kaynaklardan faydalanılmıştır. Kanatlar köyünde tespit edilen folklor ürünleri halk bilimi araştırma kuramlarına göre incelenmiş, elde edilen veriler ışığında Kanatlar köyü folklorunun Türk dünyası folklorundaki yeri hakkında değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışmada, Kanatlar köyü folklorunda eski Türk gelenek ve inançlarının, İslâm kültürünün izlerinin bulunduğu; Kanatlar köyünde yaşayan Türklerin Türk dünyası ile tarihsel ve kültürel bağlarını koruduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, lots of Turks live In Balkan peninsula, which is of the Turkish culture and geography. The Turks living in the Kanatlar village, which is also in Macedonia, heirs. In this respect, it is necessary to determine the folkloric characteristics of Kanatlar village housing. Examination and identifacion of the products of the people with historical and culturel codes. This bond is very important at tha point of quantification. Balkan geograophy permeates Turkish culture it is one of the important ones. Because Kanatlar village is also a Turkish village, this cultural geography is an important oart. In this study, the folklore elements of Kanatlar village; birth, marriage and death traditions, beliefs, food culture, children's games, architectural traditions, spoken and written folk literature products have been compiled, refined and studied. Also, the history of Kanatlar village, geography, economics, and socio-cultural characteristics. Kanatlar when the folklore characteristics of the village were determined, the field observation and interview method was used. Folklore products compiled from oral cultures are deciphered and written was introduced. Kanatlar is verbal and written to maket he folklore presence of Kanatlar recources. Folklore in Kanatlar village, the obtained data are as follows: The folklore of Turkis world place, has been recorded an assessment of the place in history of Turhish folklore of the world are reviewed. In this study, Kanatlar of old Turkish traditions and beliefs in folklore of where were found traces of Islamic culture, Kanatlar village, Turks who live in, to protect historical and cultural ties with the Turkic World found has been.