Kosova'da Türk çocuk edebiyatı
In Kosovo Turkish children literature
  1. Tez No: 317655
  2. Yazar: AYNUR ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışmada, Kosova'daki Türk Çocuk Edebiyatı'nın ortaya çıkışı ve onun eğitim ve siyasi / toplumsal değişmelerle olan bağlantısı, tarihsel verilerden de faydalanılarak ortaya konulmuştur. Bu inceleme dört bölümden oluşmaktadır. Her bölüm kendi içerisinde alt başlıklara ayrılmıştır. Alt başlıkların çoğunun sonuç kısmı mevcuttur.?Giriş? bölümünde Balkan adının çeşitli anlamlandırmaları ve kullanım alanları verilmiştir.IV. bölümün ilk kısmında Balkanların coğrafyası ve genel tarihi hakkında bilgiler sunulmuştur. İkinci kısmında ise Balkan ülkelerinin tarihî ve coğrafi özellikleri tek tek ele alınmıştır. Daha sonra Balkanlardaki eğitim faaliyetleri özetlenmiş, bunun ardından da Kosova'daki eğitim hayatı ayrıntılarıyla ve yıllar bazında anlatılmıştır. Devamında ise başta Balkanlardaki Türk edebiyatı hakkında bilgiler verilmiş sonrasında da çalışmamızda izlediğimiz yol olan genelden özele gitme yaklaşımını kullanarak Kosova'daki Türk Çocuk Edebiyatı incelenmiştir.Sonuç bölümünde de Kosova'daki Türk Çocuk Edebiyatı'nın özellikleri ve geldiği son nokta ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the emergence of Turkish Children?s Literature in Kosovo and its relation and link to educational and political/social changes, also utilizing the light of historical data, are presented. This research consists of two main chapters. Each chapter is divided into sub-sections in itself. Most of the sub-sections include their own conclusion parts.In the introduction, various meanings and uses of the word ?Balkan? are provided.In the very first sub-section of the forth chapter, information on geography and general history of Balkans is given whereas in the second sub-section geographical and historical features of each Balkan country are discussed individually. Then the educational activities in Balkans are summarized. Subsequently, the Turkish Education in Kosovo is explained in detail, on the basis of years. Furthermore, the display of general information on Turkish Literature in Balkans is followed by a scrutiny of Turkish Children?s Literature in Kosovo by employing the method of deduction which is the approach used in our study.In the conclusion part, the features of Turkish Children?s Literature in Kosovo and its latest situation is presented.