İlköğretim 8. sınıf öğrencilerine uygulanan etkili iletişim ve empatik beceri eğitiminin öğrencilerin iletişim ve empatik becerilerine etkisinin incelenmesi
The effect of effective communication skills and empathic skills training on communication and empathic skills of the 8'th grade primary school students
- Tez No: 317660
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim 8. Sınıf Öğrencilerine Uygulanan Etkili İletişim ve Empatik Beceri Eğitimi'nin öğrencilerin iletişim ve empatik becerilerine etkisinin incelenmesidir.Araştırma, deneysel desenlerden ön test ? son test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, Manisa İli Turgutlu ilçesi Namık Kemal İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Empatik Beceri Ölçeği B Formu (EBÖ) ve İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 30 gönüllü öğrencinin 15'i deney grubuna, 15'i kontrol grubuna rastgele atamayla seçilmiştir. Araştırma kapsamında geliştirilen Etkili İletişim ve Empatik Beceri Eğitim Programı, 15 kişilik deney grubuna haftada bir defa olmak üzere on hafta boyunca toplam on oturumda uygulanmıştır.Verilerin analizinde betimsel istatistik ve kovaryans analizi (ancova) kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular, uygulanan Etkili İletişim ve Empatik Beceri Eğitim Programı'nın öğrencilerin iletişim becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığını, empatik becerileri üzerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark yarattığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effectiveness of Effective Communication Skills and Empathic Skill Training on 8?th grade primary school students? communication skills and empathic skills.In the study, carried out as a true experimental design, there were two groups, namely, an experimental group and a control group. The study was conducted in Namık Kemal Primary School with 8?th grade students. Empathic Skill Scale Form B and Communication Skills Scale have been used as the assessment tools of the study. There were 15 students in the experimental group and there were 15 students in the control group. Effective Communication Skills and Empathic Skills Training Programme which was developed during the research, was carried out on the experimental group in one session per week for ten weeks.Descriptive statistic and covariance analysis were used to analyze data.Results showed that, there was no significant effect of Effective Communication Skills and Empathic Skills Training Programme on students? communication skills level, on the other hand, significant effect was found on their empathic skills level.