Evli çiftlerde görülen ruhsal belirtiler ile aile işlevsellik düzeyi arasındaki ilişki
The mental symptoms seen between married couples and the relationship between the family functionality level
  1. Tez No: 317661
  2. Yazar: MEHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKAVET TOPÇU KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı; evliliği devam eden ve boşanma aşamasında olan bireylerin aile işlevsellik düzeyi ve bu bireylerde görülen psikolojik özelliklerin incelenmesidir ve karşılaştırılmasıdır.Araştırmanın evreni evli bireyler, araştırmanın örneklemi; İzmir ilinde yaşayan evli bireyler ve boşanma davaları İzmir Adliyesi 2. Aile Mahkemesi'nde devam eden bireylerdir. Örneklem 103'ü boşanma aşamasında olan, 100'ü evliliği devam eden toplam 203 kişiden oluşmaktadır.Araştırmada veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu (KBF), Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesinde SPSS 16,0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Katılımcıların demografik özeliklerine göre, aile değerlendirme ölçeği ve kısa semptom envanteri alt ölçek puanlarına ilişkin karşılaştırmalar için bağımsız örneklemleri için t-testi analizi tekniği kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki korelatif ilişkiler de Pearson momentler çarpımı korelasyon tekniği ile çözümlenmiştir.Bulgular; boşanma aşamasında olan ve evliliği devam edenler bireylerin aile değerlendirme ölçeğinin tüm alt boyutlarında istatistiksel düzeyde anlamlı farklılaşma olduğu, evliliği devam eden bireylerin aile değerlendirme ölçeğinde daha sağlıklı düzeyde puanlar aldıkları, şuan psikolojik desteğe ihtiyaç duyan bireylerin, şuan psikolojik desteğe ihtiyaç duymayan evli bireylerden gereken ilgiyi gösterme ve davranış kontrolü dışında ki tüm aile değerlendirme ölçeği alt boyutlarında daha yüksek puanlar aldıkları (sağlıksız aile işlevlerine sahip oldukları) ve boşanma aşamasında olan evli bireylerin kısa semptom envanteri alt boyutlarının depresyon, kişiler arası duyarlılık ve hostilite boyutlarında evliliği devam edenlere göre daha yüksek skorlara sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine and compare the family functionality level and the psychological features seen in couples who are still married and those who are in progress of divorce.The subject of the research is married couples. The sampling of this research is married couples who live in İzmir and the divorce cases. These couples were taken from the family court house 2, Law Court, İzmir. The sampling consists of 103 couples who are in progress of divorce and 100 who are still married.In this research, Personal Information Form (PIF), Family Assessment Scale (FAS) and Short Symptom Inventory (SSI) have been used to collect data.To resolve data the statistical package SPSS 16.0. Programme has been used. The T- test has been used to compare the scores obtain from the participants? demographic features, family assessment scale, and short symptom inventory.Variables among correlative relations have been analysed by using the Pearson Moment Multiplication Correlation Technique.The following findings have been reached. Differentiation in all sub-dimension of Family Assessment Scale have been found in couples who are still married and those who are in progress of divorce. Couples who are still married have scored better in the Family Assessment Scale. Couples in need of psychological support have scored higher in all aspects apart from showing the required interest and behaviour control have been found when couples in need of psychological support compared to couples not in need of psychological support. It has been found that the Short Symptom Inventory of married couples who are in progress of divorce have scored higher in the levels of depression, interpersonal sensitivity and hostility.