Türk Hukukunda yargı kararları ışığında mecburi hizmet yükümlülüğü
Compulsory service obligation in the light of judicial decisions in Turkish Law
  1. Tez No: 317720
  2. Yazar: SEYİT RASİM DORU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Mecburi hizmet yükümlülüğü, Türk hukukunda birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Buna bağlı olarak mecburi hizmet kavramının birçok uyuşmazlığa konu olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle mecburi hizmet yükümlülüğü kavramı, anlamı, ülkemizdeki kısa tarihçesi ve doğrudan ilgili olduğu Anayasal ilkeler incelenerek mevzuatımızda öngörülen mecburi hizmet yükümlülüğü türleri belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde; yargı kararlarına sıkça konu olan mecburi hizmet yükümlülüklerinin varlığı ve bunun diğer temel hak ve özgürlüklere olan etkisi incelenmiş; üçüncü bölümde ise mecburi hizmet yükümlülüğü ile ilgili en fazla rastlanan hukuki sorunlar, ilgili yargı kararları ışığında ele alınmaya çalışılmıştır. Nihayet son bölümde ise bazı mecburi hizmet yükümlülerinden alınması öngörülen yüklenme senetlerinin hukuki niteliğine ilişkin doktrin ve yüksek yargı organlarının yaklaşımı ele alınmış ve bu senetlerden kaynaklanan uyuşmazlıkların hangi yargı yerinde görülmesi gerektiği incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Compulsory service obligation is envisaged in many areas of Turkish Law. Accordingly, it is seen that the concept of compulsory service has been subject of many disputes. In the first chapter of this study, it is aimed to define various types of compulsory service in Turkish legislation through the concept of compulsory service obligation, its brief history and constitutional principles that are directly related. In the second chapter, it is examined the presence of compulsory service obligations that are subject to judicial decisions rather frequently, and its effect to other fundamental rights and freedoms. In the third chapter, the most common legal problems related to compulsory service obligation are studied under the light of judicial decisions. Finally, in the last chapter, the legal nature of the surety bonds that would be taken from the compulsory service obligation and the question of which court would hear the case relating to these surety bonds are analysed according to the relevant literature under the light of the decisions of Supreme Judicial Organs.