Kişinin kendini suçlamaya zorlanamaması ilkesi: Nemo tenetur ilkesi
Principle of not to be compelled self-incrimination: Nemo tenetur principle
- Tez No: 317721
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Ceza muhakemesinin amacı maddi gerçeğe ulaşmadır ve bu husus deliller vasıtasıyla gerçekleştirilecektir. Savcı ve mahkeme, suçun ispatını sağlama amaçlı bir dizi yetkiye sahip olmasına, şüpheli ve sanığı belirli bir ölçüde zorlayabilmesine rağmen bunun sınırları bulunmaktadır. Çalışmamız kapsamında delil elde etmeye yönelik yasaklardan biri olarak nitelendirilebilecek kişinin kendisini suçlamaya zorlanma yasağına, bu kapsamda değerlendirilen susma hakkına; kendini suçlamaya zorlanma yasağının uygulanmasına ve sınırlarına; bu yasağı ihlal eden yasak sorgu yöntemlerine ve bunun sonuçlarına; yasak ile yakından bağlantılı bir konu olan ikrara değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Main goal of criminal procedure is reaching material fact by evidence. Although prosecutor and court have a range of power, can force suspect and defendant to prove they are guilty, this power isn?t unlimited. In my project, prohibition of compelled self-incrimination which can be characterized a kind of prohibition of obtaining evidence; right to remain silent; application and borders of prohibition of compelled self-incrimination; prohibited methods of interrogation which breach this ban and its results; confession which is a related subject with this ban will be examined.