Düşük hacimli iş atölyelerinde zaman pencereli üretim çizelgesinin optimizasyonu
Time windows scheduling optimization in low volume job shops
- Tez No: 317719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKÇAY KASAPOĞKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşme hızı ve rekabet artışıyla ürün veya hizmetlerin farklılaşması, konuyla ilgili araştırmacıları tedarik zincirine ait kaynakların daha etkili kullanılması hakkındaki çalışma alanlarına yönlendirmiştir. İş ya da akış atölyesi tipinde üretim yapan ya da servis sağlayan işletmeler için üretim veya hizmet çizelgeleme, işleyişin takibinde önemlidir. Tedarik zincirindeki toplam maliyetin minimize edilmesi, işleyişin en iyi şekilde detaylı çizelgelenmesi ve etkili görev dağılımı ile mümkündür. Bunun için işletmelerin hafızaları olarak nitelendirilebilecek belgeleme sistemi birincil derecede önemlidir. Üretim ve yöneylem araştırmalarına sıklıkla konu olan düşük hacimli işatölyelerinde üretim çizelgeleme problemi genellikle NP-zor derecesinde sınıflandırılan bir temel üretim problemidir. Uygulamalı çalışmada iş atölyesi tipinde üretim yapan bir işletmeye ait veriler kullanılmıştır. WinQSB yazılımına ait iş atölyesi çizelgeleme modülü aracılığıyla optimize edilen günlük çizelgeler haftalık olarak da optimize edilmiş; sonuçlar, farklı sıralama algoritmalarınca elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca iş atölyesine ait uygulama verisi, akış tipi üretim modeli için Solver yazılımına ait evrimsel algoritmayla kurgulanıp optimize edilmiştir. Düşük hacimli iş atölyesine ilişkin zaman pencereli üretim çizelgesi, optimizasyon öncesi tamamlanma zamanı ve ortalama akış süresi kriterlerine göre karşılaştırılmış, sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The differentiation of products and services parallel with the globalization, diverted researchers to commit resources within supply chains more effectively. Operations or services scheduling is crucial for job or flow shop type production or service facilities in monitoring operations. To be able to minimize the overall cost in the supply chain the operations have to be scheduled in detail and tasks must be allocated accordingly. Therefore documentation within the companies carry an important role. Scheduling optimization in low volume job shops, a fundamental subject in operations research, is generally classified as an NP-hard problem. The applied data used in this study belongs to a production facility which performs its operations in a job shop manner. Daily and weekly schedules have been optimized by the WinQSB job shop scheduling module; obtained results have been compared with results of those obtained through using various sequencing algorithms. The data obtained from the job shop has been modelled under the flow shop assumption by Solver and optimized by its evolutionary algorithm. Optimized schedules under time windows constraint in the low volume job shop have been compared according to the completion time and average flow time criteria and the obtained results have been evaluated.