Süveyş Kanal Şirketi'nin kuruluş dönemi faaliyetleri ve buharlı kazı makineleri teknolojisi: 1854?1860
Establishment period of the Suez Canal Company in between 1854?1860 and steam powered dredge technology
- Tez No: 317722
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Süveyş Kanal Şirketi'nin kuruluş dönemi faaliyetleri ve buharlı kazı makineleri teknolojisini konu alan bu çalışmanın ilk kısmında kanalların tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Devamında; Süveyş Kanal Şirketi'nin kuruluş dönemi boyunca özellikle Avrupa'da oluşturduğu kamuoyu tavrı ve Osmanlı Avrupa ilişkilerindeki rolü, arşiv belgeleri ve şirket kayıtları temel alınarak incelenmiştir. Son bölümde ise, buharlı kazı makinelerinin tarihsel gelişimi ve projede kullanılması planlanan makinelerin fiyatları, özellikleri ve teknolojileri analiz edilmiştir. Ayrıca işçi maliyetleri ve planlanan toplam maliyet öngörüleri de çalışmamızda yer almıştır.Araştırma sonucunda; Süveyş Kanalı için yapılan çalışmanın yalnızca Avrupa devletlerine atfedilmesi durumunun yanlışlığı ve bütün Mısır tarihi boyunca süregelen bir bilgi birikimin proje üzerindeki etkisi ortaya çıkmıştır. Süveyş Kanal Şirketinin kuruluş aşamasından itibaren çok uluslu bir şirket olduğu ve projeyi devam ettirebilmek amacıyla birçok Avrupa devleti ile uluslararası siyaseten etkin bir diyalog içinde bulunduğu tespit edilmiştir. Son olarak buharlı makinelerin kazı teknolojilerine entegrasyonu ve bu sayede kazı işlemlerini yapılabilir kılmasının şirketin çalışmalarını ne şekilde etkilediği ve bu teknolojinin geçmişine çalışmamızda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study whose subject is establishment period of The Suez Canal Company in between 1854 ? 1860 and steam powered dredge technology, in its first part, the historical development of ?canals? will be discussed. At continuum; in the course of establishment period of The Suez Canal Company, demeanor of public opinion constituted especially in Europe and also part of its in Ottoman European relations will be examined based on archival documents and company records. At the last chapter, historical development of steam powered dredges and also steam engines which were planned to be used in this project, will be analyzed through their prices, attributions and technologies.In conclusion of research; general misconception which credited all of the work to European nations was found to be inaccurate and also be found that foundation for this project was come from a historical accumulation of knowledge from Egypt. Position of The Suez Canal Company as an international corporation and its effective dialogue at political stage between European nations for sake to keep the project intact was determined. At the end; effect of the integration of steam engines to dredges which with this invention?s ability to make this project be able, in company?s strategies and also background of this technology will be discussed.