Sosyal Güvenlik Hukukunda meslek hastalığı kavramı
The concept of the occupational disease within the Social Security Law
- Tez No: 317724
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Meslek hastalığı kavramının çerçevesi esas itibarıyla 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu m. 14/I'de çizilmektedir. Ayrıca, sosyal güvenlik mevzuatımızda hangi hastalıkların meslek hastalığı olarak kabul edildiklerini gösteren bir liste de bulunmaktadır. Ne var ki, meslek hastalığı, hukuk biliminin olduğu kadar tıp biliminin de konusunu oluşturmaktadır. Bu durum, kendine özgü bazı güçlükler arz edebilmektedir. Söz gelimi, tıbbi anlamda mesleğe bağlı olarak ortaya çıktığı ispatlanan her rahatsızlık, hukuki anlamda bir meslek hastalığı niteliği taşımayabilir. Bu çalışmada, sosyal güvenlik ve ilgili diğer mevzuatımız çerçevesinde, yargı kararlarından yararlanarak ve karşılaştırmalı hukuk da gözetilerek meslek hastalığı kavramının daha yakından incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of the occupational disease is essentially defined in the article 14 (1) of the Social Insurances and General Health Insurance Act. Furthermore, there is a list indicating the diseases which are accepted as occupational diseases within the framework of our social security legislation. However, the concept of the occupational disease is the subject of the medicine as well as the jurisprudence. This situation poses some specific problems. For instance, a disease medically proved to proceed from the occupation may not be defined as occupational disease legally. In this study, it is aimed to investigate the concept of the occupational disease in details within the framework of the social security and related legislation within the light of the judicial decisions and comparative law.